Ana Sayfa / Gündem / ABD raporu Çin’i ‘dijital otoriterlik’ ile suçluyor
Bir ABD raporu Çin'i "dijital otoriterlik" ile suçluyor - teknolojiyi sadece kendi vatandaşlarını izlemek için değil,

ABD raporu Çin’i ‘dijital otoriterlik’ ile suçluyor

ABD raporu Çin’i ‘dijital otoriterlik’ ile suçluyor.

Bir ABD raporu Çin’i “dijital otoriterlik” ile suçluyor – teknolojiyi sadece kendi vatandaşlarını izlemek için değil, sınırlarının ötesinde de güç kullanmak için kullanıyor.

Çin’in dijital alanda artan etkisinin yakında ABD ve diğer demokrasilerinkini gölgede bırakabileceği konusunda uyarıyor.Ve gözetim teknolojisi ihracatı ile ilgili endişelerini dile getiriyor.ABD, Huawei’yi mobil ağlarından yasaklamak için diğer ülkelere baskı yaptı.Ayrıca TikTok gibi diğer Çinli teknoloji firmalarına daha geniş bir yasak getirmeyi düşünüyor.

ABD ve Çin arasındaki ilişkiler, sadece Çinli teknoloji firmalarının rolü üzerine değil, aynı zamanda iki ülke arasındaki koronavirüs salgını ve daha genel ticaret üzerinden gergin.Hong Kong’da yeni güvenlik kurallarını süpürmek ve Uygur nüfusuna kötü muamele yapılmasına ilişkin kanıtlar, Çin’in küresel politikadaki rolü hakkında genel endişelere katkıda bulundu.

Demokrat Senatör Bob Menendez tarafından görevlendirilen rapor, ABD ve müttefikleri geri çekilmedikçe Çin’in internet kurallarını yeniden yazabileceği konusunda uyarıyor.Raporda, “ABD şu anda Çin’e siber alanın geleceğini kaybetme uçurumunda” diyor.

“Çin dijital otoriterlik araçlarını mükemmelleştirmeye devam ederse ve bunları hem yurtiçinde hem de yurtdışında etkin bir şekilde uygulayabiliyorsa, ABD ve müttefikleri değil Çin dijital ortamı şekillendirecektir.”

Pekin, Venezüella, Zimbabve ve Özbekistan gibi ülkelere ihraç ettiği dijital gözetim teknolojisine şimdiden büyük yatırım yaptığını uyardı.

Bu arada, dünyanın en büyük teknoloji platformlarının çoğu – Google, Twitter ve Facebook – Çin içinde yasaklandı.

Raporda ABD hükümetinin:

  • bir siber askeri hizmet akademisi kurdu
  • Çin’e karşı koymak için bir ülkeler koalisyonu oluşturuyor
  • Çin’in kitlesel gözetim kullanımına karşı geri adım atmak için bir dijital hak geliştirme fonu oluşturuyor

Chatham House düşünce kuruluşu uzmanı Leslie Vinjamuri, partinin 2020 seçiminden sonra iktidarı ele geçirmesi durumunda Demokratların Çin için zor olacağını öne süren “önemli” bir rapor olduğunu söyledi.Yetkili, “Bu, Demokratların nereye gittiğinin bir işaretidir ve Avrupa’yı ABD’yi bu konuda takip etmesi için daha fazla baskı yaratacak güçlü bir politika seti önermektedir.” Dedi.

“Bu uzun zamandır geliyordu ve temelde ABD’nin sadece kendisini ve teknoloji şirketlerini korumakla kalmayıp tüm demokrasiler için bir kampanya yürütmesi için bir silah çağrısıdır. Eğer koordine edilmiş bir strateji alabilirlerse, bu bir Çin için ciddi bir tehdit. “Yetkili, Huawei gibi firmalara “Çin’i uzak tutmak istiyorsanız akıllı bir oyun” olarak alternatifler sunduğunu da sözlerine ekledi.

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

Hackerlar gerçek haber sitelerinde ‘Nato’yu itibarsızlaştırmak’ için sahte hikayeler yayınlıyor

Hackerlar gerçek haber sitelerinde ‘Nato’yu itibarsızlaştırmak’ için sahte hikayeler yayınlıyor. Bir siber güvenlik firması, bilgisayar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.