Ana Sayfa / Forex / “Altın’da Yükseliş Bitmedi” Diyen Analistler Bu Hafta İçin Öngörülerini Paylaştı

“Altın’da Yükseliş Bitmedi” Diyen Analistler Bu Hafta İçin Öngörülerini Paylaştı

“Altın’da Yükseliş Bitmedi” Diyen Analistler Bu Hafta İçin Öngörülerini Paylaştı

Altın piyasası ons başına 1.800 doların üzerinde konsolide oluyor ve yükseliş eğilimi rekor seviyelerden düşmüş olsa da, Kitco News tarafından yapılan altın anketine göre piyasa analistleri ve perakende yatırımcılar önümüzdeki hafta görülecek fiyatlar için yükseliş görünümünü sürdürüyorlar.Altın, ons başına 1.800 dolarlık destek seviyesini geçmek için mücadele vermesine rağmen analistler piyasanın hala çok fazla teknik momentuma ve güçlü temel desteğe sahip olduğunu söyledi.

RJO Futures’un üst düzey emtia broker’ı Bob Haberkorn, “Altın diplerden alınmaya devam ediyor ve bu da pazarda temel güç olduğunu gösteriyor. Şu anda altın konsolide oluyor ancak önümüzdeki hafta daha yüksek fiyatlar görebiliriz,” dedi.Bu hafta Kitco anketine katılan 16 Wall Street analistinin %69’u altın fiyatlarının yükseleceğini söyledi. Bir analist, düşüş öngördü. %25 ise fiyatların yatay seyretmesini bekliyor.Çevrim içi ankette ise toplam 1.642 oy kullanıldı. Katılımcıların %60’ı, önümüzdeki hafta altının yükselmesini beklediğini belirtti. %21’i düşüş olacağını bildirdi; %19’u ise tarafsız kaldı.

Wall Street analistlerinin çoğunluğu önümüzdeki hafta için altının yükseleceğini öngörse de, piyasa duyarlılığı geçen haftaki %88’lik rekordan uzaklaştı ve düşüşe geçti. Hem Wall Street hem de diğer katılımcılar arka arkaya altı hafta boyunca altında yükseliş bekliyordu. Ağustos ayı altın vadeli işlemleri yazım sırasında 1.818,95 dolardan işlem görüyor, son haftaya göre artışta.

Analistlerin altın öngörüleri

Adrian Day Asset Management’ın yönetim kurulu başkanı ve CEO’su, değerli metalin fiyatlarının yükselmeye devam etmesini beklediğini söyledi:

“İNSANLAR BİR SİGORTA VEYA RİSKTEN KORUNMA OLARAK ALTIN SATIN ALDIKLARINDAN, FİYAT PEK ÖNEMLİ OLMUYOR; BU NEDENLE ALTIN ÖNEMLİ ÖLÇÜDE YÜKSELEBİLİR.”

Pek çok analiste göre yakın dönemde altın fiyatlarını daha yüksek seviyeye çekmeye devam edecek faktörlerden biri, yeni bir düşüş trendine giren ABD dolarının daha da zayıflaması.LaSalle Futures Group’un üst düzey piyasa stratejisti Charlie Nedoss, COVID-19 vakaları ülke çapında artmaya devam ettikçe, ABD hükümetinin yeni teşvik paketi açıklamalarına dair artan beklentilerin ABD dolarına ağırlık vereceğini ve altın fiyatlarını destekleyeceğini söyledi:

“ENJEKTE EDİLEN YENİ DOLARLARLA PİYASA RALLİ YAPARKEN, ALTIN KONUSUNDA YÜKSELİŞ ÖNGÖRMEMİZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.”

Darin Newsom Analysis’in başkanı Darin Newsom; yalnızca zayıf ABD dolarının değil, aynı zamanda hisse senedi piyasalarındaki rekor rallinin de altın fiyatlarını desteklediğini söyledi:

“ŞU ANDA DOLAR ALMAK İÇİN HİÇBİR NEDEN YOK. BU SEBEPLE PARA, HİSSE SENETLERİNDE YÜKSELMEYE KARŞI GÜVENLİ BİR LİMAN OLARAK ALTINA AKMAYA DEVAM EDİYOR. ŞU ANDA EĞİLİMİ BULAMIYORSUNUZ, BU NEDENLE DEĞERLİ METALİN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ ÖNGÖRÜYORUM.”

IG Group’un kıdemli para stratejisti Chris Vecchio, altının sadece güçlü bir teknik görünüme sahip olmadığını; aynı zamanda güçlü bir temellerden de faydalandığını söyledi.Piyasada güçlü bir duyarlılık olmasına rağmen bazı analistler, uzun vadeli desteğin kırılmasının ardından düzeltmenin sağlıklı olacağını belirtti. Saxo Bank’in emtia stratejisti Ole Hansen şu ifadeleri kullandı:

“ALTININ BELİRLİ BİR ARALIKTA SEYRETTİĞİNİ GÖRÜYORUM; ANCAK TAZE İLGİYİ ÇEKMEK İÇİN DÜZELTMEYE İHTİYAÇ DUYDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. BU TEMELDE YÜKSELİŞ ÖNGÖRÜM DEVAM ETSE DE, GELECEK HAFTA DÜŞÜŞ TAHMİN EDİYORUM.”

SIA Wealth Management’ın baş piyasa stratejisti Colin Cieszynski, piyasa yeni bir katalizör belirlerken altında nötr olduğunu belirtti:

“ÜÇ MERKEZ BANKASI (JAPONYA, AVRUPA, ÇİN MERKEZ BANKALARI) SON TOPLANTILARINDA PARA POLİTİKASINI SÜRDÜRÜYORLARDI; KISA VADEDE ALTINI DAHA YUKARI İTEBİLECEK BİR TEŞVİK PAKETİ SÖZ KONUSU OLMADI. AYNI ZAMANDA, ALTINI YÜKSELTEN PARASAL TEŞVİK SAĞLAM KALDI.”

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

Disney+ Üyelik

Disney+ Plus 2019 yılında Walt Disney stüdyoları ve ona bağlı kuruluşlara ait diziler ve filmleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.