Ana Sayfa / Gündem / Apple satışları covid-19’dan nasıl etkilendi ?
Covid-19 virüsü telefon satışlarını nasıl etkiledi?

Apple satışları covid-19’dan nasıl etkilendi ?

Apple satışları covid-19’dan nasıl etkilendi ?

Apple, yatırımcıları koronavirüs pandemisinin işini etkileyeceği konusunda uyaran ilk büyük teknoloji üreticilerinden biriydi .Cuma günü iPhone üreticisi, ikinci çeyreğinde toplam satışlarda bir artış gösterdiğini ve sonuçlarının koronavirüsün neden olduğu COVID-19’un yayılmasının ortasında büyük bir darbe alacağından endişe duyduğunu söyledi. Yine de, satışlar Apple’ın daha önce beklediği kadar güçlü değildi ve şirket cari dönem için rehberlik sağlamadı, bu da hastalığın üzerinde henüz bir etkisi olmadığını gösterdi. Apple’ın donanım operasyonları, koronavirüs dünya üzerinde hareket ettikçe şirketin diğer bölümlerinden daha fazla zarar gördü. Şubat ayında şirket, COVID-19’un Çin’deki yayılmasının amiral gemisi iPhone işine zarar vereceği ve cihazların hem arzını hem de satışını sınırlayacağı konusunda uyardı. Mali ikinci çeyrek iPhone satışları bir yıl öncesine göre % 6.7 düşüşle 28.96 milyar $ ‘a geriledi. Mac ve iPad satışları   da Mart ayında sırasıyla % 2.9 ve % 10 düştü.

Apple’ın Apple Arcade ve AirPod’larını içeren hizmetleri ve giyilebilir segmentleri  sırasıyla tüm zamanların ve üç aylık kayıtların çentikli olmasını sağlıyor. Evde daha fazla kişi otururken, Apple TV Plus gibi hizmetler arıyor ve App Store’dan daha fazla oyun satın alıyorlar. Hizmet geliri% 17 artışla 13.3 milyar $ ‘a, cihaz, ev ve aksesuar satışları% 23 artışla 6.3 milyar $’ a yükseldi. Apple’ın kazanç raporu, koronavirüs pandemisinin dünya ekonomisini nasıl tahrip ettiğine dair en son örnektir. COVID-19 dünya çapında 230.000’den  fazla insanı öldürdü  ve 3.2 milyondan fazla enfekte oldu. 30 milyondan fazla Amerikalı işsizlik başvurusunda bulundu ve  ABD ekonomisi  Ocak ve Mart ayları arasında yaklaşık% 5 küçüldü .

Telefon sıkıntısı

Koronavirüs, teknoloji sektöründeki diğer şirketlere isabet ediyor. Bu yıl telefon satışlarının , tüketicilerin alımları durdurması nedeniyle on yıl içinde en düşük seviyelerine düşmesi bekleniyor .Salı günü Samsung , mağaza kapanışları ve koronavirüs ile ilgili diğer ekonomik sorunlar nedeniyle kısa vadeli telefon ve TV satışlarının ” önemli ölçüde düşeceğini” beklediğini söyledi . Dünyanın en büyük kablosuz çip üreticisi Qualcomm Çarşamba günü yaptığı açıklamada, global telefon sevkıyatlarında ciddi bir düşüş beklediğini söyledi ancak bazı parlak noktalar gördü. 5G telefon sevkıyatları bu yıl şirketin öngördüğü kadar güçlü olmalı ve çoğu telefon üreticisi piyasaya sürülüyor.

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

Amazon, Facebook ve Apple kilitleniyor

Amazon, Facebook ve Apple kilitleniyor Koronavirüs krizi dünya çapında yaygın ekonomik ayaklanmaya neden olabilir, ancak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir