Apple’nın Şangay’daki fabrikası ilk kez görüntülendi!

2.058

Apple’nın Şangay’daki fabrikası ilk kez görüntülendi!

aaaaaaaaaaaaaaaaaApple’nın Şangay’daki fabrikası ilk kez görüntülendi!;50 bin kişinin çalıştığı teknoloji devi Apple’nın iPhone fabrikası ilk kez batılı gazeteciler tarafından görüntülenmesine izin verildi.

Pegatron Corp fabrikası Çin’de Şangay kentinde bulunuyor. Ürünlerini kendi tasarlayan Apple tasarlanan ürünleri 30 farklı ülkeden tedarik ederek en sonunda Çin’de birleştiriyor. İşçiler her sabah üstlerini değiştirerek pembe ceketleri, mavi başlıkları ve plastik terlikleriyle sabah yoklamasına katılırken, bir iPad yardımı ile yüzleri taranıyor.

Piyasaya sürülmemiş herhangi bir teknolojinin dışarıya sızdırılmamasına karşın işçiler metal dedektörler tarafından aranıyor. Çekilen fotoğraflar çalışan işçilerin bir gününe ayna niteliğinde.İşçilerin çok düşük ücretlerle uzun saatler çalıştırıldığı iddia edilirken, 90 futbol sahası büyüklüğünde olan fabrikanın işleyişi sır gibi saklanıyordu. Fabrikada işçiler ayda 2 bin 20 yuan yani 950 TL karşılığında ücret alırken, fabrika kapılarını ilk kez batılı gazetecilere açmış oldu.

Ayda kazandıkları 2 bin yuan yani 950 TL karşılığında, ürettikleri iPhonelerin Çin’deki karşılığı ise 6 bin 488 yuan yani yaklaşık 2 bin TL. Bu yılın başlarında, 26 yaşındaki bir işçinin fabrikada çok zor şartlar altında 12 saat çalıştıktan sonra öldüğü iddia edilmişti. Tian Fuleli adındaki genç işçi Şangay yakınlarında kaldıkları yatakhanede ölü olarak bulunmuştu.

Teknoloji devi Apple‘dan yapılan açıklamalara göre  fabrika ölümü ile çalışma koşulları arasındaki bir bağlantı olmadığını savunuyor.

support.gen.tr

 

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın


kamu haberleri günlük sağlık haberleri