Ana Sayfa / Bilim / Atatürk ve Bilim
Mustafa Kemal Atatürk , Türkiye Cumhuriyetini kurarken devletin temellerini bilimsel düşünce ve bilim üzerine inşa etmiştir.

Atatürk ve Bilim

Atatürk ve Bilim

Mustafa Kemal Atatürk , Türkiye Cumhuriyetini kurarken devletin temellerini bilimsel düşünce ve bilim üzerine inşa etmiştir. Bilime önem vererek çağdaş olmayı hedeflemiştir. Türkiye Cumhuriyetinin  kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk , yaşadığı tarihlerde bilim’e önem verdiği için  dünyanın en dikkat çeken lideriydi. Atatürk’ün düşünce sisteminde bilim yatar. İnkilaplarını dayandırdığı temel de bilimsel gerçeklerle açıklanmıştır. Toplumsal yaşantının akıl ve bilim ile güvenli hale getirebileceği temelinde yükselen değerler zinciri geliştirmiştir.

Bilim ve Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk bilimsel düşünce ve bilimi ilke edinen bir liderdir . Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik ve İnkılâpçılık ilkeleri, Türk milletini bilim temelinde çağdaş uygarlık sınıfına ulaştırmayı hedeflemiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin “lâik, çağdaş ve sosyal bir hukuk devleti” olması hedefi de, Atatürk ilke ve inkılâplarının bir yansımasıdır. Atatürk, bilime verdiği önemi ve bilimsel bakış açısını “şahsına münhasır bir modelle” oluşturmuştur. İlkelerinden inkılâplarına, koyduğu kanunlardan açılmasını sağladığı kurumlara kadar önderlik ettiği her alanda kendisine özgü niteliklere yer vermiştir. “Çağdaşlaşma”, “bilim” ve “teknoloji” kavramlarını benimsemiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün bilime bakış açısı , Türkiye ve Türk vatadandaşlarının varlığı için zemin hazırlamıştır. Aklı ve bilimi her şeyin üzerinde tutarım diyen ; Mustafa Kema Atatürk, birçok kişiyi ilim öğrenmesi için Avrupa’nın çeşitli  ülkelerine göndermiştir. Kendisi de bizzat uluslararası bilimsel toplantılara katılmış, birçok bilim adamı ile özel sohbetler gerçekleştirmiştir.

Mustafa Kemal’in Bilim ve Tekniğe Verdiği Önem

Mustafa Kemal Atatürk’ün düşünce yapısı, “akılcı bir bilim tabanı” sistemine göre oturtulmuştur. Eline geçen her fırsatta fizik, kimya ve diğer tabiat bilimlerini, yani fenni vurgulamıştır. Kurtuluş Savaşının hemen ardından , “bundan sonraki zaferlerin ilim ve iktisat ile olacağını” vurgulamştır. Türkiye Cumhuriyeti kurulurken açılan her kurum ve hayata geçirilen her uygulama da, bilimsel bir temel ve bilimin yol göstericiliği üzerine inşa edilmiştir. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yeni şartlar içinde bilimsel araştırmaların artması için yol göstermiş, her alanda bütün bir kesimin  bilimsel faliyetlere yönelmesini istemiştir. İşte bu sözler ise , bunun kanıtları arasında sayılmaktadır : “Üç buçuk yıl süren bu mücadeleden sonra bilim bakımından, eğitim bakımından mücadelemize devam edeceğiz. Fabrikacı olacağız, sanatçı olacağız. Bundan sonra anlayışımızı hep buna verelim.” Atatürk bir başka konuşmasındaki, “Bilim ve teknik nerede ise oradan alacağız ve herkesin kafasına koyacağız. Bilim ve teknik için kayıt ve şart yoktur.” sözleri de, Mustafa Kemal’in bilim ve teknolojiye verdiği öneme atfen kayda geçen cümlelerdir.

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

Dünyaya en yakın kara delik keşfedildi

Dünyaya en yakın kara delik keşfedildi. Gökbilimcilerin Dünya’ya en yakın karadelik arayışlarında yeni bir adayları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir