Ana Sayfa / Kripto Para / Bu DeFi Altcoin’i Yükselişte: Piyasa Değeri Bir Ayda Yüzde 5.000 Arttı
af bir fiyat perspektifinden bakıldığında son iki ayın en iyi performans gösteren varlıkları Synthetix Network Token (SNX), Chainlink (LINK), Cardano (ADA) ve diğer tokenlerden oluşuyordu.

Bu DeFi Altcoin’i Yükselişte: Piyasa Değeri Bir Ayda Yüzde 5.000 Arttı

Bu DeFi Altcoin’i Yükselişte: Piyasa Değeri Bir Ayda Yüzde 5.000 Arttı

Saf bir fiyat perspektifinden bakıldığında son iki ayın en iyi performans gösteren varlıkları Synthetix Network Token (SNX), Chainlink (LINK), Cardano (ADA) ve diğer tokenlerden oluşuyordu.Ama aslında en iyi performans gösteren, Ethereum tabanlı, stablecoin benzeri bir kripto varlığı olan Ampleforth (AMPL) idi.Piyasa verilerine bakıldığında bu net olarak görünmüyor olabilir: DeFi altcoin’i geçen ay yaklaşık %100 oranında arttı. Yazım sırasında da %19’luk kazancıyla işlem görmeye devam ediyor. Harika bir performans olmasına rağmen diğer kripto para birimlerinde görülen parabolik kazançların altında kaldı.Ancak son 30 gün içinde varlığın piyasa değerine baktığınızda bu farklı bir hikaye.

Ethereum tabanlı Ampleforth, geçtiğimiz ay yüzde 5.000 arttı

AMPL bildiğiniz stablecoin’lerden değil. Ampleforth protokolü, dolaşım arzını her gün yukarı ve aşağı yönlü değiştiren ve fiyatı bir dolar civarında dengelemeyi denemek amacıyla yeniden temellendiren bir sistem kullanır. Kripto projesinin sitesinde bu durum şöyle açıklanıyor:

“AMPL PROTOKOLÜ ARZI, TALEBE GÖRE OTOMATİK OLARAK AYARLAR. FİYAT YÜKSEK OLDUĞUNDA CÜZDAN BAKİYELERİ ARTAR. FİYAT DÜŞÜK OLDUĞUNDA İSE CÜZDAN BAKİYELERİ DÜŞER.”

Koin’i destekleyen ABD doları veya başka varlıklar olmadığından kripto, son altcoin çılgınlığı sırasında talep büyük bir volatilite gördüğü için, dolar sabitlemesinden büyük oranda sapmalar gördü.Geçtiğimiz ay aşırı talep ile AMPL’nin piyasa değeri ve fiyatı aynı anda daha da arttı. Son dönemlerde altcoin 4 dolardan işlem gördü ve piyasa değeri 400 milyon doları aştı.

Burada etkileyici olan şey, Ampleforth’un sabitlendiği şeyin %300 üzerinden işlem görmesi değil; piyasa değerinin 30 gün içinde %5.000 artmış olması.Ampleforth’un uyguladığı sistem ile birlikte bu artış, bir ay önce AMPL satın alan kişilerin yaklaşık %5.000 oranında kazanç sağladığı anlamına geliyor.Bazıları kripto paranın daha gelişmesi gerektiğini düşünse de bir kripto para finans şirketi olan Amber Group, 22 Temmuz’da Ampleforth hakkında şunları söyledi:

AMPL ŞAŞIRTICI BİR PERFORMANS SERGİLİYOR. MEVCUT ARZ GENİŞLEME ORANI İLE FİYATLAR GÜNCEL SEVİYELERDE KALIRSA 2 HAFTADA PİYASA DEĞERİ İLE İLK 10’A GİRER; 3 HAFTADA SONRA DA İLK 3’E.”

Ayrıca 20 Temmuz’da bir kripto para trader’ı Qiao Wang, AMPL’nin Bitcoin’in piyasa değerini geçebileceğini söyledi:

“AMPLEFORTH’A NASIL BİR ANLAM YÜKLEMELİYİZ BİLMİYORUM. BENCE 31 ARALIK 2020’DE YA BİTCOİN’İ PİYASA DEĞERİ İLE GEÇECEK YA DA SIFIRA İNECEK. HER İKİ TÜRLÜ DE DEFİ’DAKİ EN ÇILGIN DENEYLERDEN BİRİ OLARAK HATIRLANACAK.”

Dikkat çekici bir şekilde varlık hem fiyatı hem de piyasa değeri açısından düşmeye başladı. Bu sektörün önde gelen yatırımcı ve girişimcilerinden Nic Carter, o zamandan beri “gündeme hızlı giren kripto paranın hızlı bir şekilde gidebileceği” konusunda uyardı.

4chan destekli altcoin

Ampleforth’un büyümesinin arkasında birçok faktör var. Ancak bir tanesi  insanların anonim bir şekilde kullandığı platform, 4chan. Mechanism Capital’in kurucusu ve tanınmış bir kripto analisti Andrew Kang, 4chan’ın altcoin piyasasını son haftalarda hareket ettirdiğini söyledi:

“ŞU ANDA EN İLGİNÇ PİYASA DİNAMİKLERİNDEN BİRİ, 4CHAN’IN EN BÜYÜK PİYASA FAKTÖRÜ HALİNE GELMESİ. ÇİN’DEN VEYA KURUMSAL KRİPTO PARA SERMAYESİNDEN BİLE DAHA GÜÇLÜ.”

Sitenin en büyük etki yarattığı altcoin Chainlink olsa da, son haftalarda 4chan’da AMPL de oldukça fazla tanıtılıyordu.

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

1,4 Milyar TL’lik Bitcoin (BTC) Transferi Gündem Oldu

1,4 Milyar TL’lik Bitcoin (BTC) Transferi Gündem Oldu Bitcoin (BTC) ağında tarihi işlemlerden biri gerçekleşti. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.