Ana Sayfa / Gündem / CoinMarketCap’a corona virüs sürecinde daha az çinli kullanıcı giriyor
CoinMarketCap'in Çin'den gelen trafik düşüşü, önde gelen Çin kripto para borsalarında benzer bir eylemle çakıştı.

CoinMarketCap’a corona virüs sürecinde daha az çinli kullanıcı giriyor

CoinMarketCap’a corona virüs sürecinde daha az çinli kullanıcı giriyor

CoinMarketCap’in Çin’den gelen trafik düşüşü, önde gelen Çin kripto para borsalarında benzer bir eylemle çakıştı. CoinMarketCap, kısa bir süre önce Binance şirketi oldu onun bakış açısıyla görüldüğü gibi, Q1 kripto piyasa performansı konusunda bir rapor yayınladı. Daha ilginç detaylardan biri, Çin’den gelen kullanıcılarda önemli düşüş.  30 Nisan’da yayınlanan raporda açıklandığı üzere Çin, sayfa görüntülemeleriyle ülke sıralamasında 13. sıradan 24. sıraya düştü. Daha az dramatik ancak büyük bir düşüş de 3. sıraya göre 19. sıraya düşen Güney Koreli kullanıcılar tarafından görülmüştür. Ayrıca, CoinMarketCap, düşüşün büyük ölçüde 14 ve 25 Ocak arasındaki dönemde meydana geldiğini ve ardından sıralamasının durgun olduğunu kaydetti. Rapor, bunu Coronavirus pandemisine ve bunun sonucunda ortaya çıkan ülke çapındaki kilitlenmelere bağlar, bu dönemde olaylar büyük ölçüde ortaya çıkar ve hastalığın merkez üssü olan 23 Ocak Hubei’nin kilitlenmesiyle sonuçlanır. Rapor, nedenlerin bir kısmının Büyük Güvenlik Duvarı’ndan gelen sansürün artmasından kaynaklanabileceğini düşünüyor.

Çinli tüccarlar daha az aktif miydi?

Bu azalmanın arkasındaki açıklama hemen belli değildir, çünkü insanları evde kalmaya zorlamak doğal olarak internet kullanımının artmasına neden olacaktır. Bununla birlikte, ekonomik belirsizliklerin kilitlenmelerden kaynaklanan etkisi ters yönde hareket ederek tüccarların yüksek riskli faaliyetlere katılmalarını engellemektedir. Coinmarketcap’ın hipotezlerinin geçerli olduğuna inanıyor. “Koronavirüs nedeniyle güvenlik duvarı eskisinden daha ciddi” dedi. Ülke yetkilileri dışarıdan erişimi kısıtlamaya çalışırken birçok VPN hizmeti Çin’de kesintiye uğradı .

Ama aynı zamanda insanların “koronavirüs nedeniyle kripto para piyasasında spekülasyon yapmak için daha fazla zamanı olduğunu” gözlemlediğini söyledi. Kripto para birimlerinin resmi olarak yasaklanması nedeniyle Çin’de ticaret hacmiyle ilgili istatistiklere erişmek zordur. Çin dışında kurulan Huobi ve OKEx gibi borsalar yine de çoğunlukla Çinli tüccarlar tarafından kullanılıyor.  Similarweb’den elde edilen verilere göre , hem Huobi hem de OKEx, Çinli kullanıcıların payı Şubat’tan Mart’a kadar azaldı. Ocak ayı verileri mevcut değildir, ancak toplam trafik rakamları aslında Ocak ve Şubat aylarında büyüyordu. Çin’den de çok fazla trafik gören Gate.io’dan gelen benzer web verileri, Şubat ayındaki trafik payında da benzer bir düşüş gösteriyor. Aralık ayından Ocak ayına kadar trafikte derin bir çukur CoinMarketCap bulgularını destekleyebilir, ancak bu düşüş kısmen Coinbase gibi Batı merkezli borsalarda da görülmektedir. Çin’de kripto ticareti faaliyetinin kilitlenme sırasında yavaşladığı makul görünüyor, ancak CoinMarketCap’in rakamlarının da farklı bir açıklaması olabilir.

Diğer bulgular

CoinMarketCap, 2019’un 4. çeyreğinden bu yana ortalama +% 48 olan kadın kullanıcı sayısında önemli bir artış kaydetti. Yaş açısından, iki kutuplu zıt kategori en fazla büyümeyi gördü: 18-24 parantez ve 65+ grup, + 46% ve +41 % büyüme. Raporda ayrıca oldukça değişken bir dönem olan kripto varlıkların fiyat performansı analiz edildi. Bazı varlıkların, 12 Mart çökmesine rağmen, tüm dönem boyunca pozitif büyüme kaydetmeyi başardığını belirtti. Şirket ayrıca, salgının Bitcoin’in güvenli cennet varlık teorisini test ettiğini ve “kripto rolünü ve kaderini önceden kestirmek için henüz çok erken” olduğunu belirtti.

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

Hackerlar gerçek haber sitelerinde ‘Nato’yu itibarsızlaştırmak’ için sahte hikayeler yayınlıyor

Hackerlar gerçek haber sitelerinde ‘Nato’yu itibarsızlaştırmak’ için sahte hikayeler yayınlıyor. Bir siber güvenlik firması, bilgisayar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir