Ana Sayfa / Bilim / Dünyaya en yakın kara delik keşfedildi
Dünya'ya en yakın karadelik bulundu.

Dünyaya en yakın kara delik keşfedildi

Dünyaya en yakın kara delik keşfedildi.

Gökbilimcilerin Dünya’ya en yakın karadelik arayışlarında yeni bir adayları var. Constellation Telescopium’da yaklaşık 1000 ışıkyılı uzaklıkta ya da yaklaşık 9.5 bin milyon,  Bu kulağa çok yakın gelmeyebilir, ancak Evrenin ölçeğinde, aslında çok yakınımızda. Bilim adamları, kara deliği, biri yıldızın yörüngesinde diğeri de bu iç çifti yörüngede tutan iki yıldızla etkileşime girme şeklinden keşfetti. Normalde, kara delikler, bir gaz ve toz biriktirme diskiyle şiddetli bir şekilde etkileştiklerinden keşfedilir. Bu malzemeyi parçaladıkları için bol miktarda röntgen yayılır. Teleskopların tespit ettiği bu yüksek enerjili sinyal, karadeliğin kendisi değil.

Yani bu alışılmadık bir durum, çünkü HR 6819 olarak bilinen yıldızların hareketleri oyunu bıraktı. Garching, Almanya’daki Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) organizasyonundan emeritus astronomu olan Dietrich Baade, “Bu, ‘kara kara delik’ diyebilirsiniz; bu anlamda gerçekten siyah,” dedi. Bunun bir kara deliğin bu şekilde bulunduğu ilk durum olabileceğini düşünüyoruz. Ve sadece bu değil – aynı zamanda toplanmalar da dahil olmak üzere tüm kara deliklerin en yakın olanıdır.”

Bu hikayenin büyüleyici yönlerinden biri, HR 6819’u sadece çıplak gözle görmek mümkündür – güney gökyüzüne erişiminiz varsayalım. Şu anda koşullar zor olsa da, yıldız sistemi sadece Güneş’in arkasından ortaya çıktığı için teleskop veya dürbün gerekmez.

HR 6819

Bilim adamları, yıllar önce bir Be yıldızı olarak adlandırılan şeyi ararken HR 6819’u incelemeye başlamışlardı. Bu, o kadar hızlı dönen bir yıldızdır ki neredeyse kendini yırtır ve bu eşleştirmedeki dış nesne iyi bir örnektir. Ancak bir dizi koşul, soruşturmanın yakın zamana kadar asla tamamlanmayacağı anlamına geliyordu.

Şili’deki La Silla Gözlemevi’nde 2,2 metrelik teleskop kullanılarak yapılan çalışmalar, görünen iki yıldızın iç kısmının her 40 günde bir görünmeyen bir nesnenin etrafında döndüğünü ortaya koyuyor. Karadelik olduğu düşünülen bu nesnenin kütlesinin veya Güneşimizin en az dört katı olması muhtemeldir. Gökbilimciler, Samanyolu Gökadamızda bugüne kadar neredeyse hepsi toplanma diskleriyle güçlü bir şekilde etkileşime giren birkaç düzine kara delik tespit ettiler.

Ama istatistikler bize çok, çok daha fazlası olması gerektiğini söylüyor. ESO’nun doktora sonrası araştırmacısı Marianne Heida  verdiği demeçte, “Samanyolu’nda fikir yaklaşık 100 milyon kara delik olması gerektiğidir. Bu yüzden belki de daha da yakın olan birkaç tane daha olmalı.”

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

Nasa Mars gezgini: Azim robotu uçmaya hazır

Nasa Mars gezgini: Azim robotu uçmaya hazır Florida’daki hava, Amerikan uzay ajansının (Nasa) büyük yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.