Ana Sayfa / Kripto Para / Düşen Bitcoin Hakimiyeti Akıllara 2017’deki Altcoin Sezonunu Getirdi

Düşen Bitcoin Hakimiyeti Akıllara 2017’deki Altcoin Sezonunu Getirdi

Düşen Bitcoin Hakimiyeti Akıllara 2017’deki Altcoin Sezonunu Getirdi

Bitcoin’in piyasa hakimiyeti, yani Bitcoin’in piyasa değerinin tüm kripto para birimine oranı; ETH ve diğer altcoin’ler pazarının dikkat çekmeye başladığı geçtiğimiz Pazartesi gününden bu yana %2 oranında düştü. Özellikle DeFi token’larının gündeme oturması, BTC hakimiyetini geriye itiyor.

Büyük “yield farming” getirileri ve merkezi olmayan kredilendirme sisteminin yanı sıra bu alandaki kaçırma korkusu (FOMO) ve (Korku, belirsizlik ve şüphe) FUD altcoin sezonunun canlanmasına işaret ediyor.

Peki, Bitcoin’in modası gerçekten geçiyor mu?

Bitcoin hakimiyeti

Bitcoin hakimiyeti, daha önce sadece bir kez %50’nin altına düştü ve bazılarına servet kazandıran, bazılarının ise kalbini kıran altcoin’lerin ortaya çıktığı 2017 ICO çılgınlığını başlattı. Ancak yıllar boyunca Bitcoin en güçlü para birimi olarak yerini korudu. Bitcoin hakimiyeti, varlığın ilk birkaç yılında %98’in üzerinde kaldı. Bu dönemde Litecoin, Ripple, Ethereum ve son zamanlarda Elon Musk’ın favori altcoin’i olarak karşımıza çıkan Dogecoin de dahil olmak üzere bir dizi alternatif kripto varlığı piyasaya sürüldü.

BTC hakimiyeti 2016 yazından %95’e düştü ve 9 ay sonra; 2017’nin ilk birkaç haftasının sonunda büyük miktarlarda yatırımın yeni kripto varlıklarını hedeflemeye başlamasıyla “altcoin sezonu” olarak adlandırılan dönem ortaya çıktı ve BTC’de hızlı bir düşüş başladı.

Şubat 2017’den Ocak 2018’e kadar Ethereum ve Monero gibi kripto paraların fiyatları daha önce görülmeyen seviyelere yükseldiğinden %95 olan Bitcoin hakimiyeti %37’nin altına düştü.

Bu dönemde ETH fiyatları şaşırtıcı bir şekilde %13.400’lük performans sergiledi. Bir yıldan az bir sürede ise 11 dolardan 1.440 dolara yükseldi.  Karşılaştırmak gerekirse, BTC aynı dönemde %1.850’den fazla büyüdü.

Bu fiyatlar kalıcı değildi. 2018 boyunca ERC20 token’ları ve diğer kripto paralar, kazandıkları kadar hızlı bir şekilde değer kaybetti. ETH yılın sonuna kadar değerinin %90’ını silmişti.

Bitcoin aynı dönemde %80’lik bir kayıp yaşayarak biraz daha iyi sonuç verdi. Bu noktada, Bitcoin hakimiyeti %50’nin üzerine çıkmıştı. İyileşmesi yılın geri kalanında da devam etti ve 2019’un son günlerinde hakimiyet oranı %70’lere yükseldi.

Fakat bir kez daha; daha yeni ve çok yönlü token’lar değerlerini kanıtlamaya başlıyor. Bitcoin, çoğunlukla Ethereum’a dayanan DeFi’a katılamıyor. Peki, Bitcoin daha ne kadar süre alan ile ilişkisini sürdürebilecek?

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

1,4 Milyar TL’lik Bitcoin (BTC) Transferi Gündem Oldu

1,4 Milyar TL’lik Bitcoin (BTC) Transferi Gündem Oldu Bitcoin (BTC) ağında tarihi işlemlerden biri gerçekleşti. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.