Ana Sayfa / Gündem / Hackerlar gerçek haber sitelerinde ‘Nato’yu itibarsızlaştırmak’ için sahte hikayeler yayınlıyor

Hackerlar gerçek haber sitelerinde ‘Nato’yu itibarsızlaştırmak’ için sahte hikayeler yayınlıyor

Hackerlar gerçek haber sitelerinde ‘Nato’yu itibarsızlaştırmak’ için sahte hikayeler yayınlıyor.

Bir siber güvenlik firması, bilgisayar korsanlarının gerçek haber web sitelerine ayrıldığını ve anti-Nato hissini uyandıran sahte hikayeler yayınladıklarını söyledi.FireEye araştırmacılarına göre, “hayalet yazar” lakaplı dezenformasyon kampanyası 2017’den beri sürüyor.

Litvanya, Letonya ve Polonya’daki Nato’ya destek vermek için “parçalanmak” için tasarlandıklarını söylediler.Sahte hikayeler “Rus güvenlik çıkarlarıyla uyumlu” olsa da, saldırının arkasında kimin olduğu bilinmemektedir.

Bilgilendirme kampanyasında “hedef ülkelerdeki askeri yetkililerden ve siyasi figürlerden geldiği düşünülen sahte haber makaleleri, alıntılar, yazışmalar ve diğer belgeler kullanılıyor” dedi FireEye.Bazı durumlarda, gerçek haber web sitelerine izinsiz sahte haber hikayeleri gönderildi.

Haber web siteleri genellikle yayınlanan çok sayıda makaleyi işlemek için bir içerik yönetim sistemi (CMS) kullanır.Saldırganlar, görünüşe göre hedef web sitesinin CMS’sine eriştiler ve eski makaleleri kendi içerikleriyle değiştirdiler veya tamamen yeni sahte makaleler yayınladılar.

Sahte hikayeleri kaldırılmadan önce sosyal medyaya yaymaya çalışırlardı.Geçen yıldan bir örnekte, Litvanyalı bir haber sitesi Alman askerlerinin bir Yahudi mezarlığına kutsallık attığını iddia eden sahte bir makale yayınladı.Bir diğerinde, örgütün komutanından olduğunu iddia eden Polonya Savaş Araştırmaları Akademisi web sitesine sahte bir mesaj gönderildi. Birliklerin “Amerikan işgaline” karşı savaşması çağrısında bulundu.

Bu saldırılar, var olmayan “gazeteciler” tarafından yazılan fikir parçaları ve blog yazıları ve hükümet yetkilileri, askeri görevliler veya gazetecilerden gelmiş gibi görünecek şekilde tasarlanmış sahte e-postalar gibi diğer yöntemlerle tamamlandı.Saldırıların bazıları daha önce ulusal yetkililer tarafından bildirilmişti.

Ancak FireEye’nin raporu , “daha geniş etki kampanyası” olduğunu söylediği çeşitli saldırıları topladı .Son yıllarda Rusya ve birkaç NATO üyesi arasında gerginlikler artıyor.Polonya, ABD’nin ülkede kalıcı bir askeri üs kurmasını sağlamaya çalışırken, Rusya’nın ABD birliklerinin son yıllarda orada dönmeye gelmesinin güvenliğini tehdit ettiğini söylüyor .

Bir zamanlar Sovyetler Birliği’nin bir parçası olan Litvanya, Rusya’nın potansiyel bir tehdidinden endişe duyduğunu söyledi ve Rus Kaliningrad bölgesi çevresinde bir çit inşa etme planlarını açıkladı.Letonya’nın büyük ve vokal bir etnik Rus nüfusu var. Hükümet yanlısı olmasa da , 2018 seçimlerinde en çok oyu Rusya yanlısı bir parti kazandı .

Letonya, Litvanya ve Polonya, Sovyetler Birliği’nden Avrupa’ya komünist genişleme tehdidini dengelemek için İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan Nato’nun üyeleridir.

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

Facebook AB’yi gizlilikkonusunda mahkemeye çıkarıyor

Facebook AB’yi gizlilikkonusunda mahkemeye çıkarıyor Facebook, Avrupa Birliği soruşturmasına karşı uygulamalarına itti ve gizlilik endişeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.