Ana Sayfa / Gündem / Huawei: 5G politikasının üzerindeki geçiş sinyali
Hükümet, Çinli telekom ekipmanı üreticisi Huawei'ye karşı daha sert bir yol izlemeye hazır olduğuna işaret etti.

Huawei: 5G politikasının üzerindeki geçiş sinyali

Huawei: 5G politikasının üzerindeki geçiş sinyali

Hükümet, Çinli telekom ekipmanı üreticisi Huawei’ye karşı daha sert bir yol izlemeye hazır olduğuna işaret etti.Yaklaşan ABD yaptırımlarının İngiltere’nin ürünlerini kullanmaya devam etmesini nasıl etkileyeceğine dair bir inceleme devam ediyor.Dijital Sekreter Oliver Dowden, “Bu yaptırımların … kapsamlı olduğu düşünüldüğünde, Huawei’nin 5G ağı için bir sağlayıcı olarak uygulanabilirliği üzerinde bir etkisi olması bekleniyor.” Dedi.

Samsung ve NEC’in 5G ağ kiti sağlayıcıları olmasını istediğini de sözlerine ekledi.İngiltere’nin mobil ağlarının diğer iki tedarikçiye daha az bağımlı hale gelmesine yardımcı olacaklar: Ericsson ve Nokia. Bay Dowden, mevcut durumun “piyasa başarısızlığı” nı temsil ettiğini söyledi.Savunma Bakanı Ben Wallace, Eylül ayında yürürlüğe girecek olan yaptırımların özellikle İngiltere’yi yeniden düşünmeye zorlayacak şekilde tasarlandığını sözlerine ekledi.

Diyerek şöyle devam etti: “Bu, önceki setten daha iyi bir yaptırımdır ve özellikle yüksek riskli satıcıları olan ülkeleri, özellikle de Huawei’yi daha fazla baskı altına almak için daha akıllı bir şekilde açıkça tasarlanmıştır.”Yaptırımlar Huawei ve çiplerini üreten üçüncü tarafların ürünlerini “tasarlamak ve üretmek için ABD teknolojisi ve yazılımını” kullanmasını yasaklıyor.

Bunun bir sonucu, şirketin işlemcilerini tasarlamak ve test etmek için kullandığı yazılıma erişimi kaybedebilmesinin yanı sıra en gelişmiş yongalarının bazılarını üretime sokabilmesidir.ABD, ulusal güvenlik kaygılarını müdahalenin nedeni olarak belirtmektedir. Amerikalı politikacılar, Pekin’in iletişimi gözetlemek ve hatta sabote etmek için Huawei’den yararlanabileceğini öne sürdüler.Ve bu Salı günü, Federal İletişim Komisyonu ayrıca Huawei’ye ulusal bir güvenlik riski belirledi ve yerel telekom şirketlerinin Çinli firmanın ekipmanını satın almak için ajansın fonlarından yararlanmasını engelledi.

Huawei, Çin hükümetinin müşterilerini tehlikeye atmasına veya başkalarına kasıtlı olarak zarar vermesine yardımcı olacağını iddia ediyor.Duruşmanın ardından firmanın İngiltere başkanı Victor Zhang, “İngiliz Başbakanı’nın ‘bağlı Krallık’ vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için milyarlarca yatırım yapıyoruz, böylece İngiliz aileleri ve işletmeleri nerede yaşadıkları her yerde hızlı, güvenilir mobil ve geniş bant ağlarına erişebiliyorlar.” Dedi. .

“20 yıldır İngiltere’de çalışıyoruz ve müşterilerimizle ve hükümetle çalışmaya odaklanıyoruz.”

‘Cagey’ hissetmek

İki kabine bakanı Avam Kamarası Savunması alt komitesine tanıklık ediyorlardı.Bay Dowden, hükümetin Huawei’yi “zaman içinde” İngiltere ağından kaldırmayı zaten istediğini belirtti.Bununla birlikte, Ocak ayında açıklanan planlar kapsamında mevcut planlar, şirketin ağın en hassas kısımlarından (sözde çekirdek) hariç tutulması ve Huawei’nin baz istasyonlarının ve diğer ekipmanların “uçtaki” pazar payını% 35 ile sınırlamasıyla sınırlıdır. 2023’e kadar.

Resim yazısıİki kabine bakanı için aynı komite duruşmasında delil vermek olağandışı

Bay Dowden bunun değişebileceğini söyledi.

Yetkili, “Mobil şebeke operatörlerine ek maliyet getirecek kararlar almakta tereddüt etmeyeceğiz, birincil husus ulusal güvenliktir.” Dedi.

Ancak, nihai “kararlar alınmadığı” ve “politikadaki herhangi bir değişiklik aşırı derecede piyasaya duyarlı olacağı için” biraz daha cüretkar olduğunu da sözlerine ekledi.Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bölümü, Huawei’nin veya diğer yeni kısıtlamaların hariç tutulmasının ne gibi etkileri olabileceğini araştırıyor.

Backbench tehdidi

DCMS ayrıca GCHQ’nun Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nden ABD yaptırımlarının güvenlikle ilgili sonuçları konusunda tavsiyede bulunmasını istedi.NCSC daha önce Huawei’in donanımının “kalitesiz kalitesi” ve bunun yarattığı güvenlik açıkları potansiyeli hakkında endişeleri dile getirdi. Ancak şu anda ürünler üzerinde kontroller yaparak riski yönetmektedir.

Bir endişe, Huawei’nin diğer satıcılardan gelen bileşenlere güvenmeye başlamak zorunda kalması durumunda, NCSC’nin artık ilgili risklerin yönetilebilir olduğuna inanmayacağıdır.NCSC başkanı Ciaran Martin milletvekillerine “analizin büyük kısmının” şimdi yapıldığını, ancak başbakana bir tavsiyede bulunulmadan önce DCMS ile daha fazla tartışma yapılması gerektiğini söyledi.

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

Hackerlar gerçek haber sitelerinde ‘Nato’yu itibarsızlaştırmak’ için sahte hikayeler yayınlıyor

Hackerlar gerçek haber sitelerinde ‘Nato’yu itibarsızlaştırmak’ için sahte hikayeler yayınlıyor. Bir siber güvenlik firması, bilgisayar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.