Ana Sayfa / Mobil Cihazlar / Huawei / İngiltere hükümeti Çinli firmanın telekomünikasyon kitinin yasağını kaldırıyor
Hükümet, Huawei'ye, Çinli firmanın İngiltere'nin telekom ağlarındaki rolü konusundaki politikasını değiştirmesi muhtemel bir rapor aldı.

İngiltere hükümeti Çinli firmanın telekomünikasyon kitinin yasağını kaldırıyor

İngiltere hükümeti Çinli firmanın telekomünikasyon kitinin yasağını kaldırıyor.

Hükümet, Huawei’ye, Çinli firmanın İngiltere’nin telekom ağlarındaki rolü konusundaki politikasını değiştirmesi muhtemel bir rapor aldı.Dijital Sekreter Oliver Dowden, GCHQ Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nin bulgularını verdiğini söyledi.

NCSC’nin yeni ABD yaptırımları nedeniyle artık Huawei’nin ürünlerinin güvenliğini sağlayamayacağını söylediğine inanılıyor.Şimdi inceliyoruz ve bunun sonuçlarını anlıyoruz,” dedi Dowden BBC Radio 4’s Today’e.Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı henüz sonuçlarını başbakana teslim etmedi, ancak Boris Johnson Pazartesi öğleden sonra ülkenin “yüksek riskli bir devlet satıcısına karşı savunmasız olmasını” istemediğini söyledi.

Huawei, “tartışmalara açık” kaldığını söyledi.Ancak şirketin sözcülerinden biri, hükümetin yıl sonuna kadar yeni Huawei 5G ekipmanı satın almasını yasaklayabileceğini bildiren gazetenin ardından hafta sonu daha sert bir yol aldı.

“İngiltere politikası Trump yönetimi tarafından dikte ediliyor … ABD, Brexit sonrası dönemde kendi telekomünikasyon stratejisini seçebilecek konumda bir İngiltere’ye saygı duymamalı mı?” Huawei’nin uluslararası medya başkanı Paul Harrison’u tweetledi .Çin’in İngiltere büyükelçisi, ülke Huawei’den kurtulursa, yabancı yatırıma açıklığı hakkında daha geniş bir mesaj göndereceği konusunda uyardı.

Yüksek riskli satıcı

İngiltere’de Huawei’nin rolü Ocak ayında yerleşmiş gibiydi “Hükümet mobil ve tam elyaf sabit hat genişbant ağları pazar paylaşımında bir kap yerleştirildiğinde, ve olarak bilinen 5G en hassas bölgelerinde katılımını hariç çekirdek, Ancak ABD daha sonra Çin firmasını ve çiplerini ürünlerinin “ABD teknolojisi ve yazılımını tasarlamak ve üretmek için” kullanmasını yasaklayan yeni yaptırımlar açıkladı .

Washington, Huawei’nin Çin ordusu tarafından desteklendiğini ve ulusal bir güvenlik riski oluşturduğunu iddia etti.NCSC, yaptırımların etkisini, şirketin üretimden önce yongaları tasarlamak ve simüle etmek için kritik yazılım kullanmasını etkili bir şekilde önlemelerini ve üçüncü taraf üreticilerin ihtiyaç duydukları ekipmanı kullanmasını durdurmak da dahil olmak üzere etkilerini incelemiştir . Huawei’nin en gelişmiş işlemcilerinden bazılarını üretiyoruz.Risk, sonuç olarak Huawei’nin başka bir yerden fiş tedarik etmeye başlaması gerektiğiydi, bu da İngiltere güvenlik görevlilerinin düzgün bir şekilde veterinerlik yapamayabileceği.

Dowden, “ABD’nin yaptırımları açıkça zorluklar getirecek ve bu tavsiyenin konusu bu.” Dedi.Son bir kararın alınması gerekmediğini söyledi, ancak ekledi: “Huawei’nin başlıca olduğu yüksek riskli satıcılardan uzaklaşmak istiyoruz … Yapmadığımız bir pozisyonda olmak istiyoruz ağlarımızda hiç yüksek riskli tedarikçi bulunmuyor. “Bay Dowden, milletvekillerinin 22 Temmuz yaz tatile çıkmadan önce herhangi bir politika değişikliğini Parlamento’ya bildirmeyi hedeflediğini söyledi.

‘Sonuçları taşı’

Hükümetin ne kadar ileri gideceği belirsizliğini koruyor.Sunday Times, BT ve Vodafone’un 2030 yılına kadar Huawei’nin ekipmanlarını mevcut 5G altyapılarından çıkarmaları için verilmelerini istediğini bildirdi .Ancak eski Tory lideri Sir Iain Duncan Smith BBC’ye şunları söyledi: “Hükümet şimdi Huawei’nin veya başka herhangi bir güvenilir satıcının hiçbir zaman telekom sistemimizde olmamasını sağlamalı ve emin olmalıdır.”

Ve müttefiklerinden Bob Seely MP Telgraf’a şunları söyledi : “2029, Huawei’yi bu parlamentonun sonuna kadar sistemden çıkarmak isteyen bazı meslektaşları için çok uzun olacak.”Teorik olarak, Başbakan, Huawei’nin kitinin 3G ve 4G ağlarından kaldırılmasını emrederek daha da ileri gitmeye karar verebilir ve hatta şu anda geniş bant bağlantısı sağlamak için oturduğu on binlerce yol kenarı dolabı.

Ancak uzmanlar, bunun maliyetinin “milyarlarca lira” olacağı ve tam fiber internetin piyasaya sürülmesinde büyük gecikmelere neden olacağı konusunda uyardılar.Bu konuda sorulduğunda, Johnson şöyle dedi: “Doğru teknolojik çözümler bulmalıyız, aynı zamanda İngiltere’nin ihtiyaç duyduğu geniş bandı sunmaya devam edebileceğimizden de emin olmalıyız.”Başbakan sözcüsü, “geniş bant 2025 hedefinde hiçbir değişiklik” olmadığını ekledi.

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

Huawei: İngiltere 5G kit tedarikçisinin rotasını değiştirmeye hazırlanıyor

Huawei: İngiltere 5G kit tedarikçisinin rotasını değiştirmeye hazırlanıyor İngiltere hükümeti, 5G telekomünikasyon ağında Huawei’nin rolü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.