İnsan Dışkısından Enerji Üretip Para Kazandıran Tuvalet

1.103

Teknolojinin ilerlemesiyle bilimsel faaliyetlerin hayatımıza kazandırdığı yenilikler günden güne artıyor. Geçtiğimiz hafta Güney Kore’de kullanıma açılan “bilimsel tuvalet” oldukça ilgi çekti.

ff
Seung-hyun Ko adlı sanatçı tarafından tasarlanan ve geçtiğimiz günlerde Güney Kore’de 122 metrekarelik alan üzerine inşaa edilen 2 katlı köşk şeklinde tasarlanan yapı Science Walden Pavillion olarak isimlendirildi.
İNSAN DIŞKISI YAKIT HALİNİ ALIYOR

ı
Dışkıyı doğal biyolojik şekilde çözen sistem, kurutulmuş, kokusuz posa benzeri bir malzeme olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.
Mikrobik enerji üretim sisteminde bu malzeme biyodizel yakıta veya ısı enerjisine dönüşmek için belirli düzeneklerden geçiyor.
Kokusuz hale gelen dışkı, klozetin içindeki öğütme sisteminde dışkıyı kullanıma uygun malzemeye dönüştürürken, buradan içinde milyonlarca mikrop olan parçalama tankına aktarılıp dışkıdan karbondioksit ve metan gazı üretimine geçiliyor.
Yüksek basınç haline gelen karbondioksit bir kapsül kullanılarak, biyoyakıt üretimi için yeşil alg yetiştirilmek üzere kullanıma sunuluyor. Daha sonra metan gazı ısınma amaçlı yakıt şeklinde kullanılmak üzere depolanabiliyor.
Tüm bunların üzerine geliştirilen sistem bir ekip tarafından yapılan mobil uygulamalar sayesinde dışkınızın parasal değerini de ölçmeyi mümkün kılıyor.

support.gen.tr

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın


kamu haberleri günlük sağlık haberleri