Ana Sayfa / Teknoloji / Intel’in yeni nesil 7nm yongaları 2022’ye kadar ertelendi

Intel’in yeni nesil 7nm yongaları 2022’ye kadar ertelendi

Intel’in yeni nesil 7nm yongaları 2022’ye kadar ertelendi.

Intel, yeni nesil yongalarının üretiminin, mevcut nesil yongalarının satışa çıkmasının yıllar süren gecikmelerinin ardından 2022’ye kadar geri döneceğini söyledi.

Şirket, üçüncü taraf üreticilerinin bazı ürünlerini üretmesi gibi “beklenmedik durum planlarını” araştırdığını söyledi.Haziran ayında Apple , Mac bilgisayarlarını Intel işlemcilerden uzaklaştıracağını ve kendi yongalarını tasarlayacağını söyledi.Bir uzman, Intel’in rakiplerine adım atması için bir boşluk bırakma riski taşıdığını söyledi.Intel, üretim sürecinde yeni gecikmeye yol açan bir “kusur” tespit ettiğini söyledi.

Yeni nesil çip nedir?

Yonga üreticileri, tek bir silikon yongaya daha fazla transistör paketleyebilmeleri için teknolojilerini ve süreçlerini minyatürleştirmeye çalışırlar.Bunu yapmak tipik olarak daha enerji tasarruflu olan daha hızlı işlemciler oluşturur.

Bu, akıllı telefonlara ve dizüstü bilgisayarlara daha uzun pil ömrü sağlayabilir ve veri merkezlerinin enerji tüketimini azaltabilir.Intel’in mevcut nesil yongaları 10nm (nanometre) yongaları olarak tanımlanır ve yeni nesil 7nm yongaları olacaktır.

Bu sayılar eskiden bir yongadaki transistörler arasındaki küçük alanların bir ölçüsüdür, ancak bugün sadece pazarlama terimleri.Intel’in duyurusunu bildiren teknoloji haber sitesi AnandTech’in kıdemli CPU editörü Dr Ian Cutress, “Bugün, iki farklı teknolojiyi karşılaştırmak için uzmanlar tarafından yaygın olarak kullanılan metrik transistör yoğunluğu” dedi .

Intel’in en yoğun 10nm tasarımlarının, rakip yonga üreticisi TSMC’nin en yoğun 7nm tasarımlarına geniş ölçüde eşdeğer olduğunu söyledi.

Intel’in gecikmesi önemli mi?

Yeni nesil yongaların üretilmesindeki gecikme, rakiplere kafa kafaya gelebilir.Intel’in işinin iki ana parçası vardır: bilgisayar çipleri tasarlar ve üretir. Rakiplerinin çoğu sadece birini ya da diğerini yapar.

TSMC, AMD ve Apple gibi diğer şirketler tarafından tasarlanan yongalar üretmektedir.Dr 2010, “2010’ların çoğunda, Intel’in pazarlanabilir sektör lideri özelliklerinden biri, üretim teknolojisinde rakiplerinin önünde olmasıydı” dedi. “Son yıllarda, Intel orijinal zaman çizelgelerinde yeni lider üretim teknolojileri geliştiremedi.”

Intel’in mevcut nesil 10nm yongaları iki yıldan fazla ertelenirken, TSMC eşdeğer 7nm yongalarını Apple, AMD, Huawei ve Qualcomm gibi büyük müşterilere toplu olarak gönderiyordu.AMD’nin halihazırda satışa sunulan bir nesil nesil çipleri olmasına rağmen, Intel “masaüstü bilgisayar kullanımındaki benzer ürünler için hiçbir cevabı yok ve yıl sonuna kadar ilk nesil 10nm sunucu işlemcilerinin küçük bir lansmanını vaat ediyor”, Dr Cutress dedim.

Yetkili, “Intel’in 10nm üretimindeki tüm gecikmelerle, yeni 7nm yongalarının bu sorunu çözmesi ve Intel’in tarihinde 10nm’den daha fazla dipnot oluşturması amaçlandı. 7nm’ye gecikme, Intel’in geliştirme ile ilgili sorunları olduğunu gösteriyor.”Intel düzgün bir şekilde çalışmazsa, ana rekabetinin devreye girmesi için büyük bir delik bırakır ve Intel’in yüksek performanslı ve yüksek verimli bilgi işlem ürünleri sunma yeteneğine 20 yıllık bir güven verir.”

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

Amazon, Facebook ve Apple kilitleniyor

Amazon, Facebook ve Apple kilitleniyor Koronavirüs krizi dünya çapında yaygın ekonomik ayaklanmaya neden olabilir, ancak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.