Ana Sayfa / Sosyal Medya / Milyonlarca kişi youtube’de corona virüsle ilgili yanlış bilgileri izliyor
YouTube, belirli içeriği kullanıcılara vurgularken algoritmasının nasıl çalıştığı ve video metriklerinizin neden her zaman..

Milyonlarca kişi youtube’de corona virüsle ilgili yanlış bilgileri izliyor

Milyonlarca kişi youtube’de corona virüsle ilgili yanlış bilgileri izliyor.

Toplamda yanıltıcı videolar 62 milyondan fazla izlendi. Yanlış iddialar arasında, ilaç şirketlerinin zaten bir koronavirüs aşısına sahip oldukları, ancak satmayı reddettikleri fikri vardı. YouTube, zararlı yanlış bilgilerin yayılmasını azaltmayı taahhüt ettiğini söyledi. Araştırmacılar, hükümet organları ve sağlık uzmanları tarafından “kaliteli, doğru bilgiler” in YouTube’a yüklendiğini ileri sürdü. Ancak, videoların anlaşılması genellikle zor olduğunu ve YouTube yıldızlarının ve vloglarının popüler çekiciliğinden yoksun olduğunu söyledi. BMJ Global Health tarafından çevrimiçi olarak yayınlanan çalışma, 21 Mart itibarıyla İngilizce olarak en çok görüntülenen koronavirüsle ilgili videolara baktı.

Yinelenen videolar, bir saatten uzun videolar ve ilgili sesli veya görsel materyal içermeyen videolar hariç tutulduktan sonra analiz için 69’a bırakıldı. Videolar, viral yayılım, koronavirüs semptomları, önleme ve potansiyel tedaviler hakkında münhasıran gerçeğe uygun bilgi sunup sunmadıkları üzerine puanlandı. Devlet kurumlarının videoları diğer kaynaklardan önemli ölçüde daha iyi puan aldı, ancak daha az izlendi.

Yanlış bilgi içerdiği tespit edilen 19 video:

  • yaklaşık üçte biri eğlence haber kaynaklarından geldi
  • ulusal haber kaynakları yaklaşık dörtte biri
  • internet haber kaynakları da yaklaşık dörtte birini oluşturuyor
  • % 13’ü bağımsız video yapımcıları tarafından yüklendi

Rapor, hükümetlerin ve sağlık otoritelerinin, daha geniş çapta görüntülenen çekici, gerçek içerik oluşturmak için eğlence haber kaynakları ve sosyal medya etkileyicileri ile işbirliği yapmasını önermektedir. YouTube bir açıklamada şunları söyledi: “Yetkili içeriği yükseltme, zararlı yanlış bilgilerin yayılmasını azaltma ve bilgi panelleri gösterme, NHS ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerini kullanarak bu kritik zamanda zamanında ve yardımcı bilgiler sunmayı taahhüt ediyoruz. yanlış bilgilendirme ile mücadeleye yardımcı olur.

“Tıbbi tedavi aramak yerine koronavirüsü önlemek için tıbbi olarak asılsız yöntemleri tanıtan videoları yasaklayan açık politikalarımız var ve bize işaretlendiğinde bu politikaları ihlal eden videoları hızla kaldırıyoruz. Artık Covid-19’un varlığını veya iletimini tartışan herhangi bir içerik, DSÖ ve NHS tarafından açıklanan YouTube politikalarını ihlal etmektedir. Kullanıcıları zararlı şekillerde yanlış bilgilendirebilecek sınırda içerik için önerileri azaltırız.

Son haftalarda, komplo teorilerinin YouTube’da paylaşılmasını teşvik eden son derece parlak videolarda bir artış oldu ve çok popüler olduklarını kanıtladılar. Dolayısıyla bu bulgular – ilgili olsa da – şaşırtıcı değildir. Güvenilir halk sağlığı kurumları tarafından YouTube’da paylaşılan doğru bilgiler daha karmaşık olma eğilimindedir. Hızlı cevap arayan endişeli insanlara veya suçlanacak birine yanıltıcı açıklamalar yapan komplo videolarının popüler çekiciliğinden yoksun olabilir. Bu, geçen hafta çevrimiçi olarak yaygın olarak paylaşılan Plandemic gibi videoları da içeriyor .

Yüksek kaliteli prodüksiyon değerleri ve sözde uzmanlarla yapılan röportajlar bu videoları çok ikna edici hale getirebilir. Genellikle olgular bağlam dışında sunulacak ve yanlış sonuçlar çıkarmak için kullanılacaktır. Ve bu tür içeriklerle uğraşmak sosyal medya siteleri için bir kedi-fare oyunudur. Videolar kaldırılsa bile çekiş kazandığında, diğer kullanıcılar tarafından tekrar tekrar yüklenmeye devam eder. Sadece yanlış bilgi yükleyen alternatif satış noktaları değildir. Görüşler veya tıklamalar için, çalışma bazı ana akım medya kuruluşlarının da yanıltıcı bilgiler yaymaktan suçlu olduğunu ileri sürmektedir.

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

Amazon, Facebook ve Apple kilitleniyor

Amazon, Facebook ve Apple kilitleniyor Koronavirüs krizi dünya çapında yaygın ekonomik ayaklanmaya neden olabilir, ancak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir