Ana Sayfa / Bilim / Nasa Mars gezgini: Azim robotu uçmaya hazır

Nasa Mars gezgini: Azim robotu uçmaya hazır

Nasa Mars gezgini: Azim robotu uçmaya hazır

Florida’daki hava, Amerikan uzay ajansının (Nasa) büyük yeni Mars gezicisinin lansmanı için adil olacak.Bir tonluk Azim robotu yaşam aramak ve kayaları analiz için Dünya’ya geri gönderme sürecine başlamak için Kızıl Gezegene doğru gidiyor.Atlas roketi aracı yolda Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan gönderecek.

Bu, BAE ve Çin’in lansmanından sonra bu ay Mars’a gönderilen üçüncü görev olacak.Kalkış yerel saat 07: 50’de (12:50 BST; 11:50 GMT) açılan iki saatlik bir pencerenin başlaması için zamanlanır.

Mars Sanat Eseri

Mars’a yolculuk yedi ay sürüyor. Geldiğinde, Azim 40 km’den fazla, Jezero Krateri denilen ekvatoral bir kaseye inmeye çalışacaktır. Uydu görüntüleri, bunun milyarlarca yıl önce bir göl olduğunu gösteriyor.

Bilim adamları, bu ortamda oluşan kayaların, geçmişte varsa, geçmiş mikrobiyal aktivitenin kanıtlarını tutma şansı olduğunu söylüyorlar.

Azim, olasılığı araştırmak için en az bir Mars yılı (kabaca iki Dünya yılına eşdeğer) harcayacaktır.

Nasa’nın Mars’a gönderdiği önceki dört gezicinin aksine, yeni makinesi yaşamı doğrudan ya da fosilleşmiş biçimde algılamak için donatılmıştır.

Ancak ortaya çıkardığı herhangi bir kanıt neredeyse şüpheciliğine sahip olacak, bu yüzden araştırmacılar Perseverance’ın sadece Dünya’daki sofistike laboratuvarların yapabileceği daha derin analiz için bulduğu her şeyi eve geri getirmek istiyorlar.

Gezici, en ilginç kaya keşiflerini küçük tüplerde paketleyecek. Gelecek görevlerin ayrıntılı bir karışımı daha sonra bu örnekleri almayı denemek için bu on yılın ardından başlatılacaktır.

Sunum gri çizgi

Azim, önceki gezicilerden nasıl farklıdır?

İlk bakışta, Azim 2012 yılında Mars’ın Gale Krateri’ne gönderilen Merak robotu Nasa’nın bir kopyası gibi görünüyor. Gerçekten de, yeni robot önceki görevden kalan bazı parçaları bile içeriyor.

Ancak Azim hakkındaki yedi araç ya büyük yükseltmelerdir ya da tamamen yenidir.

Azim misyonu mikrofonları da taşıdığı için araçtaki 23 kameradan dikkat çekici yeni görüntüler bekliyoruz – ve ses.

“Giriş, iniş ve iniş seslerinden bazılarını yakalamayı umuyoruz; ve çekebileceğimiz video ile birleştirerek etrafta dolaşmanın bazı seslerini yakalamayı umuyoruz,” diye açıkladı gezginin direğe monte kamera sisteminin baş araştırmacısı Jim Bell , MastcamZ.

Jeolojik araştırmalara ve yaşam arayışına ek olarak, gelecekteki insan keşiflerine de vurgu yapılmaktadır.

Moxie enstrümanı Mars’ın karbon dioksit baskın atmosferinden oksijen üretmeye çalışacaktır; ve gezegenin sert ortamında nasıl başa çıktıklarını görmek için gemide uzay giysisi malzemesi örnekleri bile var.

Rover diyagramıSunum gri çizgi

Yaratıcılık helikopteri nasıl bir rol oynayacak?

Bu tamamen bir teknoloji gösterisidir. Yaratıcılık, aero araçlarının Mars’ın nadir havalarında çalışabileceğini kanıtlamayı amaçlıyor.

1.8 kg’lık makine, uçuş deneyleri için uygun bir yer belirlendikten sonra Azim’in karnından konuşlandırılacak.

Ingenuity’nin ikiz, tersine dönen bıçakları yerden çıkmak için son derece hızlı dönmelidir.

Mühendislerin 30 günlük bir dönemde planlanan beş sorti vardır, her gezinin gökyüzüne yükselme ve Azimden uzaklaşma tutkusu.

Nasa’nın Yaratıcılık proje lideri MiMi Aung, “Bugün sadece uzay keşfinde hava boyutunu kullanmıyoruz, ancak gelecekte kullanacağız.” Dedi. BBC News’e verdiği demeçte, “Örneğin, bir keşif işlevinde kullanılacaklar. İnsanlar geldiğinde veya gerçekten gelecekteki gezicilerde, rotorcraft öne çıkacak ve yolun yüksek çözünürlüklü görüntülerini toplayacaktır.” Dedi.

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

Solar Orbiter: Avrupa’nın Güneş misyonu ilk yakın geçişi yaptı

Solar Orbiter: Avrupa’nın Güneş misyonu ilk yakın geçişi yaptı. Avrupa’nın Güneş Orbiter (SolO) probu, Sun’a …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.