Ana Sayfa / Bilim / NASA, SpaceX, koronavirüse rağmen tarihi ilk uçuşuna devam edecek
NASA, yaklaşık on yılda ABD topraklarından astronotların ilk lansmanının "en büyük öncelik" olduğunu söyledi.

NASA, SpaceX, koronavirüse rağmen tarihi ilk uçuşuna devam edecek

NASA, SpaceX, koronavirüse rağmen tarihi ilk uçuşuna devam edecek.

NASA, yaklaşık on yılda ABD topraklarından astronotların ilk lansmanının “en büyük öncelik” olduğunu söyledi. NASA yöneticisi Jim Bridenstine Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte , 27 Mayıs için düzenlenen bir etkinlik olan SpaceX uzay aracında astronotların ilk kez uzay gemisine gönderilmesinin uzay ajansı için “öncelik” olduğunu söyledi. NASA başkanından duymayı beklediğiniz bir açıklama, ancak Bridenstine’nin konuştuğu ortam nedeniyle ajansın Cuma günkü üç basın toplantısında özel bir anlam taşıdı . Yönetici telekonferansa , birçok Amerikalının evden çalıştığı koronavirüs pandemisi nedeniyle NASA’nın merkezi yerine Tulsa, Oklahoma’daki evinden katıldı .

Amerika’daki günlük yaşamın çoğu, virüsün neden olduğu hastalık olan COVID-19 nedeniyle şu anda kapatılıyor. Ancak hem SpaceX hem de NASA, 2011’deki Uzay Mekiği programının sona ermesinden bu yana ilk kez insanları Amerikan topraklarından yörüngeye göndermeyi hedeflediklerini söylüyor.  Demo-2 olarak adlandırılan görev, NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken’in Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Falcon 9 roketinin üstünde bir Crew Dragon kapsülü içinde patladığını görecek. Çift, gösteri görevini tamamlamak için Ejderha’yı Dünya’ya geri götürmeden önce bir süre orada mürettebata katılacakları ISS’ye uçacak.

SpaceX Operasyonlar Sorumlusu Gwynne Shotwell;

SpaceX Operasyonlar Sorumlusu Gwynne Shotwell, şirketin yıllardır Hurley ve Behnken ile çalıştığını ve çalıştığını söyledi. İkiliyi “badass ama babalar ve kocalar” olarak nitelendirdi. Shotwell, önümüzdeki dört hafta boyunca, Cuma günü geç saatlerde yapılması planlanan final paraşüt testi de dahil olmak üzere hala yapılması gereken bazı işler olduğunu ve lansman günü gelmesi için istekli olduğunu söyledi.

“Yörüngede olduklarında biraz rahatlayacağım … Gezegene döndüklerinde tekrar uyumaya başlayacağım.”

Bridenstine, Demo-2’nin NASA ve diğerlerinin uzayda insan ayak izini büyük ölçüde artıracağı yakın bir geleceğe doğru önemli bir adım olduğunu söyledi. Yörüngede birden fazla ticari uzay istasyonu ve ayda kalıcı bir varlık öngörüyor.

“Ay, varış yeri için kanıtlayıcı zemin ve elbette Mars, hedeftir.”

NASA’nın CEO Elon Musk’un bir gün insanları Mars’a götürmesini umduğu yeni nesil Starship’te SpaceX ile çalıştığını söyledi.  Ancak ilk NASA, 1981’den beri ilk kez yepyeni bir uzay aracında astronotları fırlatmak zorunda.  Bridenstine, etkinliğin muhteşem bir kutlama için neden olması gerektiğini söyledi, ancak pandemi nedeniyle, insanlardan lansmanı yakalamak için Florida’ya gelmek yerine insanlardan evden izlemelerini istedi. 

“İnsanlardan Kennedy Uzay Merkezi’ne seyahat etmemelerini istiyorum” dedi. “Bunu söylemek bile üzülüyor.”

NASA, Cuma günkü iki basın etkinliğine daha ev sahipliği yapacak. Saat 11:00 PT’de yapılması planlanan son basın etkinliği, gazetecilere Behnken ve Hurley hakkında soru sorma olanağı tanıyacak.

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

Amazon, Facebook ve Apple kilitleniyor

Amazon, Facebook ve Apple kilitleniyor Koronavirüs krizi dünya çapında yaygın ekonomik ayaklanmaya neden olabilir, ancak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.