Ana Sayfa / Gündem / Rekabet Kurumu tarafından soruşturma altında sahte çevrimiçi incelemeler
İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) birkaç büyük web sitesinde sahte ve yanıltıcı incelemeler hakkında bir soruşturma başlattı.

Rekabet Kurumu tarafından soruşturma altında sahte çevrimiçi incelemeler

Rekabet Kurumu tarafından soruşturma altında sahte çevrimiçi incelemeler.

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) birkaç büyük web sitesinde sahte ve yanıltıcı incelemeler hakkında bir soruşturma başlattı.Bu, çevrimiçi mağazaların, kilitlenme sırasında çevrimiçi alışverişe yönelirken müşterileri korumak için “yeterli çaba gösterip göstermediğini” inceleyeceğini söyledi.Yetkili, siteler yasalara uymama durumunda harekete geçmekten “tereddüt etmeyeceği” konusunda uyardı.Bu, büyük perakendecilerin mahkemeye çıkarılmasını içerebilir.

CMA genel müdürü Andrea Coscelli, “Kilitleme sırasında çevrimiçi alışverişe her zamankinden daha bağımlıyız, bu nedenle okuduğumuz çevrimiçi incelemelerin gerçek görüşler olması gerçekten önemli.” Dedi.Birisi sahte veya yanıltıcı bir inceleme okuduktan sonra bir şey satın almaya ikna edilirse, parasını istediği gibi olmayan bir ürün veya hizmette boşa harcayabilir.”

Bazı yorumculara olumlu yorumlar karşılığında para veya diğer teşvikler sunulur .Ancak, sahte ve yanıltıcı incelemeler, örneğin tüccarların kendi ürünlerinin tüketicisi gibi davranmalarını yasaklayan tüketici koruma yasası uyarınca yasadışıdır. CMA, web sitelerini kurallara uymaktan sorumlu tutar.

Yeni soruşturma aşağıdaki gibi alanları kapsayacaktır:

  • bir kişinin “beklenmedik bir ürün yelpazesini” incelediği şüpheli incelemeler
  • işletmeler incelemeleri manipüle ediyorsa – örneğin, birkaç ürün için iyi değerlendirmeleri bir araya getirerek
  • ücretli incelemeler ve bunların web siteleri tarafından nasıl ele alındığı.

CMA araştırdığı belirli web sitelerini adlandırmayı reddetti, ancak Facebook, eBay ve Instagram ile platformlarında sahte incelemelerin satılmasıyla ilgili önceki tartışmalara dikkat çekti.

Instagram’ın platformunda sahte incelemeler için pazarla mücadele etmeye kararlı olduğunu söyledi.

CMA ayrıca Facebook gruplarında ve eBay’de sahte incelemeler alıp satmıştı.

Regülatör, “şu anda herhangi bir web sitesinin yasadışı bir şekilde hareket ettiğini iddia etmediğini” söyledi – ancak daha sonra web sitelerine karşı uygulama yapmak zorunda kaldığında web sitelerini adlandıracak ve utandıracak.

Geçen yıl tüketici grubu hangisi? bir ay içinde, Amazon’da iyi yorumlar yazanlara ücretsiz ürünler sunan 55.000 gönderi bulduğunu söyledi .

“Regülatörün dikkatlerini inceleme alanlarına çevirdiğini görmek güzel,” diye konuştu Hang? dedim.

İnternet platformlarının sorunun sorumluluğunu alması gerektiğini söyledi.

Diyerek şöyle devam etti: “CMA’ya, araştırmasının bir sonraki aşamasında yararlı olacağını umduğumuz başka kanıtlar sunuyoruz – ve düzenleyicinin, tüketicileri korumak için sorumluluklarının yetersiz kaldığı platformlara karşı uygun önlem almasını bekliyoruz.”

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

Huawei: İngiltere 5G kit tedarikçisinin rotasını değiştirmeye hazırlanıyor

Huawei: İngiltere 5G kit tedarikçisinin rotasını değiştirmeye hazırlanıyor İngiltere hükümeti, 5G telekomünikasyon ağında Huawei’nin rolü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir