Ana Sayfa / Bilim / Solar Orbiter: Avrupa’nın Güneş misyonu ilk yakın geçişi yaptı
Bilim haberleri

Solar Orbiter: Avrupa’nın Güneş misyonu ilk yakın geçişi yaptı

Solar Orbiter: Avrupa’nın Güneş misyonu ilk yakın geçişi yaptı.

Avrupa’nın Güneş Orbiter (SolO) probu, Sun’a ilk yakın geçişini Pazartesi günü gerçekleştirerek 77 milyon km’nin biraz üzerinde takip ediyor.SolO , Şubat ayında piyasaya sürüldü ve yıldızımızın dinamik davranışını neyin tetiklediğini anlamak için bir görevde.

Bir perihelion olarak bilinen yakın geçiş, sondayı Venüs ve Merkür’ün yörüngeleri arasına yerleştirir.Önümüzdeki yıllarda SolO, Güneş’in 43 milyon km yakınına vararak daha da yaklaşacak.Bugün olduğu gibi, sadece beş görev iç Güneş Sistemine daha derinlemesine daldı: Mariner 10, Helios 1 & 2, Messenger ve Parker Solar Probe .Dünya Güneş’ten ortalama 149 milyon km (93 milyon mil) dönüyor.SolO, havacılık şirketi Airbus tarafından İngiltere’de birleştirilmiş bir Avrupa Uzay Ajansı (Esa) gemisidir.

Güneş Hakkında

Lansmandan bu yana dört ay boyunca ödeme aşaması geçirdi. 

Mühendisler kuralı tüm prob sistemleri üzerinde yönetiyor ve 10 bilimsel aracını devreye alıyor.Tüm yerleşik deneyler için rutin işlemler hala bir yıl uzaklıktadır, ancak SolO’nun manyetometresi çalışır durumdadır ve öyle kalacaktır.

Uzay aracının arkasındaki uzun bir patlamanın sonunda oturan MAG, güneş rüzgârına gömülü manyetik alanları algılar – Güneş’ten uzaklaşan yüklü parçacıkların akışı.Enstrüman zaten, yıldızın koronal kitle atıkları olarak adlandırılan büyük patlamalardan kaynaklanan rahatsızlıkları yakalıyor – rüzgarın yapısını izleyen günlük dalgalar ve türbülansa ek olarak.

MAG baş araştırmacısı Prof Tim Horbury, “24 Şubat’ta açtık – zaten 2 milyardan fazla manyetik alan vektörünüz var. Verilerde çalışan mutlu, yoğun bir bilim ekibimiz var,” dedi. Londra Imperial College’da .İngiliz grubunun enstrümanının çok erken açılmasının nedenlerinden biri, uzay aracının geri kalanında elektronikler tarafından üretilen karıştırıcı manyetik alanları karakterize etmeye başlamasıydı. Bu sinyal küçüktür, ancak verilerdeki ayrıntıyı düzgün bir şekilde düzenlemek için Güneş ölçümlerinden çıkarılması gerekir.

Erken başlangıç ​​Londra ekibine Esa’nın BepiColombo misyonundaki manyetometre enstrümanı ile tandem çalışması yapma şansı verdi. Şansın eline geçeceği gibi, bu soruşturma Nisan ayında Merkür’e giderken Dünya’ya bir geri dönüş ziyareti yapıyordu. Bu nedenle iki görev, güneş rüzgârının birbirine nispeten yakın bir mesafede çok noktalı bir algılama yapabildi.Aynı şey Amerikan Parker Solar Probe için de geçerli – ama çok daha büyük bir ayrılıkla. Bu ABD misyonu Güneş’ten çok derin dalışlar yapma sürecinde (7 Haziran’da yıldızdan sadece 19 milyon km geçti).

“Artık Güneş’in etrafında uçan bir uzay aracı takımyıldızından sadece biriyiz,”

SolO için bir sonraki büyük olay, yıldızımıza doğru sarmalını yönetmeye yardımcı olacak Venüs’ün bir uçuşudur.Bu, Aralık sonunda gerçekleşir ve sonda yolunun gezegenin yüzeyinin yaklaşık 500.000 km üzerinde olduğunu görecektir.Misyonun tam bilim aşaması, 2021’de, görüntüleyiciler de dahil olmak üzere SolO’nun 10 enstrümanının hepsinin düzenli gözlemlere başlayacağı zaman başlayacak.Başladığımızda çok gergindim,” dedi Prof Horbury. “Sanırım bir proje hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, yanlış gidebilecek şeyler hakkında o kadar çok şey bilirsiniz. Ama Solar Orbiter dışarıda, çalışıyor ve harika bir başarı olacak.”

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

Hackerlar gerçek haber sitelerinde ‘Nato’yu itibarsızlaştırmak’ için sahte hikayeler yayınlıyor

Hackerlar gerçek haber sitelerinde ‘Nato’yu itibarsızlaştırmak’ için sahte hikayeler yayınlıyor. Bir siber güvenlik firması, bilgisayar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.