Ana Sayfa / Bilim / Teleskobun Mucidi Kimdir ?
Merak ettiğiniz teleskopu kim icat etti ? sorusunun cevabı : Hanks Lipperhey’dir .

Teleskobun Mucidi Kimdir ?

Teleskobun Mucidi Kimdir ?

Neredeyse toplumun bütün kesimi olarak, Galileo Galilei’nin teleskopu bulduğunu düşünüyoruz ve bir çoğumuza okullarda bu şekilde anlatıldı yada fen bilgisi kitaplarında bu şekilde okuduk. Fakat gerçekte durum böyle değil , çünkü Galilei bu dünyanın içinden çıkmış en iyi astronomlarda biri olsa bile bugünkü makalemizde ele aldığımız teleskopun mücidi değildir. O halde kim bu teleskopun mucidi dediğinizi duyuyor gibiyim , gelin birlikte göz atalım .

Merak ettiğiniz teleskopu kim icat etti ? sorusunun cevabı : Hanks Lipperhey’dir . Gerçekten teleskopu icad eden odur ve bu icadı sayesinde bilim ve astronomi dünyasına çok büyük bir fayda sağlamıştır. Teleskop, hayatımızdaki birçok şeyin görünümünü değiştirmiştir. Teleskop sadece yıldızlar, gezegenler ve diğer gök cisimleri gibi dünya dışı objeleri gözlemlemede değil, aynı zamanda günlük hayatımızda da aktif olarak kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse , teleskoplar navigasyon ve taşımacılık amacıyla gemilerde, hatta askeri alanda birinin bögesini korumak ve savunmak için kullanılır.

Hans Lipperhey Kimdir ?

Teleskopu kimin icat ettiği konusuna dönelim, Hans Lipperhey ismindeki bu adam dünyamızdaki büyük bir değişimin sebebidir ve Almanya doğumlu olup hayatını Hollanda’da yaşamıştır. 1954’te evlenip, 1602’de Hollanda vatandaşı olmuştur ve saygın bir tüccardır. O zamanlarda, İtalyanlar Hollanda’ya cam tekniklerini getirdiler, bu gelişme insanların lens üretme üzerinde değişik fikirler ve ilerlemeler göstermesine neden oldu. 1608’de teleskop icat edilmiştir.

Peki Galilei neden teleskopun mücidi olarak anlatılır ? Teleskopu tam olarak icat etmedi fakat ona birkaç yeni özellik ekledi çünkü konveks ve konkav lensleri bir tüpün içine yerleştirdi, onun yaptığı orijinal olana geliştirme uygulamaktı. Yani Galilei teleskopun asıl mucidi değildir.

Şimdi hikaye bir yılan hikayesine dönüyor çünkü bir rivayet teleskopu ne Galilei’nin ne de Hans’ın icat ettiğini söylüyor. Teleskopu bulan, Hans’ın lenslerle oynayan çocuklarıdır. Ama hikayenin o kısmı henüz kanıtlanmamıştır. O yüzden bu noktada, daha inandırıcı olanda kalmalıyız ve teleskopun Hans ve diğer iki kişi tarafından icat edildiğini söylemeliyiz.

 

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

Amazon, Facebook ve Apple kilitleniyor

Amazon, Facebook ve Apple kilitleniyor Koronavirüs krizi dünya çapında yaygın ekonomik ayaklanmaya neden olabilir, ancak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir