Ana Sayfa / Gündem / Virüs izlemede Dünya iki tür uygulama arasında bölündü
Dünyadaki ülkeler, coronavirüsün yayılmasını sınırlamak ve kilitleme kısıtlamalarını gevşetmek için Covid-19 akıllı telefon uygulamaları geliştiriyor.

Virüs izlemede Dünya iki tür uygulama arasında bölündü

Virüs izlemede Dünya iki tür uygulama arasında bölündü.

Topladıkları bilginin, bulaşıcı bulaşma riski taşıyıp riske atmamaları ve izole edilmesi gerekip gerekmediğini insanları uyarmak için kullanılabileceği umulmaktadır. Ancak, son haftalarda, iki farklı uygulama türü arasında – merkezi ve merkezi olmayan sürümler ;  bir bölünme ortaya çıktı.

Her iki tür de, akıllı telefon sahipleri birbirine yakın olduğunda oturum açmak için Bluetooth sinyallerini kullanır; bu nedenle, bir kullanıcı Covid-19 belirtileri geliştirirse, enfekte olmuş olabilecek diğer kullanıcılara bir uyarı gönderilebilir. Merkezi model altında, toplanan anonimleştirilmiş veriler, bir kişinin Covid-19 semptomları geliştirmeye başlaması durumunda, diğer kişilerle eşleşmelerin yapıldığı uzak bir sunucuya yüklenir.

İngiltere’nin izlediği yöntem budur.

Bunun aksine, merkezi olmayan model, kullanıcılara telefonda tutarak bilgileri üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Virüs bulaşmış olabilecek insanlarla eşleşmeler var. Bu, Google, Apple ve uluslararası bir konsorsiyum tarafından tanıtılan modeldir. Merkezi modelin destekçileri, yetkililere virüsün yayılması ve uygulamanın ne kadar iyi performans gösterdiği hakkında daha fazla bilgi verebileceğini söylüyor. Merkezi olmayan yaklaşımı destekleyenler, kullanıcılara bilgisayar korsanlarından veya sosyal bağlantılarını açığa vuran devletin kendisinden koruyarak daha yüksek düzeyde gizlilik sunduğunu söylüyor.

Merkezi ve merkezi olmayan uygulamalar

Gerçekte, bu aşamada her ikisi de kanıtlanmamıştır. Covid-19 ile mücadelede en başarılı ülkelerden biri olarak görülen Güney Kore, bunu bir temas izleme uygulaması olmadan gerçekleştirdi. Bununla birlikte, birçok kişi tarafından invaziv görülebilecek diğer sürveyans yöntemlerini kullanmıştır.

Başlangıçta, merkezi yaklaşımın öncü olduğu görülmüştür. Singapur’un TraceTogether yaygın olarak taklit biri olarak görülüyordu. Ancak bu uygulama ortaya çıktıktan sonra değişti, uygulama sadece yerel nüfusun yaklaşık% 20’si tarafından kullanıldı ve Covid-19 vakalarının yeniden canlanması vardı. Sorunun bir parçası, Apple’ın Bluetooth kullanımını kısıtlaması nedeniyle TraceTogether’nin iPhone’larda arka planda çalışırken düzgün çalışmamasıdır. Firma bu kaldırımlardan feragat etme sözü verdi, ancak sadece uygulamalar merkezi olmayan sistemiyle aynı çizgiye girerse. Singapur o zamandan beri bunu yapacağını işaret etti .

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

İngiltere’nin 5G ağlarında Huawei rolüne dair taze incelemesi

İngiltere’nin 5G ağlarında Huawei rolüne dair taze incelemesi. İngiltere hükümeti, Huawei telekom ekipmanlarının İngiliz 5G …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir