Ana Sayfa / Gündem / Wikipedia “toksik davranış” ile mücadele etmek için yeni bir kural koyuyor

Wikipedia “toksik davranış” ile mücadele etmek için yeni bir kural koyuyor

Wikipedia “toksik davranış” ile mücadele etmek için yeni bir kural koyuyor.

Wikipedia, firmanın bazı gönüllüler tarafından “toksik davranış” olarak adlandırdığı şeye karşı savaşmak için yeni bir davranış kuralı oluşturacak.Siteyi işleten kuruluş olan Wikimedia Foundation, yıl sonuna kadar sonuçlandırılacak yeni önlemlere oy verdi.Wikipedia gönüllüler tarafından yazılır ve güncellenir.Birçok kadın, özellikle LGBTQ topluluğunun üyeleri, diğer editörlerin istismarından ve tacizinden şikayetçidir.

Wikimedia mütevelli heyeti, uygarlığı korumanın temel bir değer olduğunu söyledi.Wikimedia Vakfı’nın CEO’su Katherine Maher, “Herkesin hoş karşılandığını, katkılarının değerli olduğunu ve bakış açısının önemli olduğu güvenli, kapsayıcı bir kültür yaratmak için birlikte çalışmalıyız.” Dedi.

“Hedefimiz tüm dünyanın bilgisi ve bu, yolculuğumuzda önemli bir adım.”

Yeni kurallar neler içerecek?

Vakfın üyeler için bağlayıcı davranış kuralları, gönüllüler şartları ihlal ederse erişimi yasaklamayı veya sınırlamayı içerecektir.

Gönüllüler daha fazla bağlamın gerekli olduğunu düşünüyorsa kararlar için bir inceleme süreci olacaktır.

Wikipedia, internetin en güvenilir bilgi kaynaklarından biri haline geldi, ancak cinsiyet dengesizlikleri ve tacizle ilgili şikayetler platformu on yıla yakın bir süre boyunca rahatsız etti.

Washington Üniversitesi’nden Wikipedia editörlerindeki cinsiyet boşluğu üzerine yapılan bir araştırma, birçok kadın ve LGBTQ editörünün güvenliklerinden korktuğunu buldu. Birçok kadın editör, araştırmacılara çalışmalarının erkek editörler tarafından itiraz edildiğini veya bir erkek editörden olumsuz geribildirim aldıklarını söyledi.

2019’daki New York Times makalesi , bazı trans editörlerin site için gönüllü olma konusundaki endişelerini de vurguladı. Bir editör gazeteye ölüm tehditleri aldıklarını söyledi.

Taciz nasıl çalışır?

Wikipedia, Facebook veya Twitter gibi resmi bir sosyal medya platformu değildir. Ancak editörleri birbirleriyle etkileşim kurabilir ve bir sayfa yazıldıktan sonra içeriği değiştirebilir.

Bu, bir gönüllü bir sayfaya ekledikten sonra, başka bir gönüllünün bu çalışma anlarını daha sonra kaldıracağı veya değiştireceği, ilk editörü çalışmalarını yeniden yapmaya ve savaşları düzenlemeye zorlayacak bir tacize yol açtı.

Yeni bir davranış kuralının geliştirilmesi iki aşamada gerçekleşecektir.

Birincisi, yüz yüze ve sanal etkinlikler için politikaların yanı sıra sohbet odaları ve diğer Wikimedia projeleri de dahil olmak üzere teknik alanlara yönelik politikaları içerecektir. Kurul tarafından 30 Ağustos’a kadar onaylanacak.

Kurulun planına göre, kurallar çiğnendiğinde yaptırımın ana hatlarını belirten ikinci bir aşama yıl sonuna kadar onaylanacaktır.

HAKKINDA admin

Editörün Seçimi

Huawei: İngiltere 5G kit tedarikçisinin rotasını değiştirmeye hazırlanıyor

Huawei: İngiltere 5G kit tedarikçisinin rotasını değiştirmeye hazırlanıyor İngiltere hükümeti, 5G telekomünikasyon ağında Huawei’nin rolü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir