Metaverse Nedir? Nasıl Girilir ve Kullanılır? Metaverse Hakkında Geleceğin Ötesinde Bilgiler

0 votes, average: 0,00 out of 30 votes, average: 0,00 out of 30 votes, average: 0,00 out of 3 (0 votes, average: 0,00 out of 3)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Metaverse Nedir? Nasıl Girilir ve Kullanılır? Metaverse Hakkında Geleceğin Ötesinde Bilgiler

Günümüzde, geleceği konuşacak olursak konuşulacak ilk şeyin metaverse olduğunu bilmeyen yoktur.

Metaverse kelimesi aslında ilk kez 1992 yılında dönemin popüler bilimkurgu romanı Snow Crash’te bahsedilmiştir. Romanda da aslında günümüzdeki anlamıyla eşdeğer şekilde kurgusal bir dünya için bu kavram kullanılmıştır.

Metaverse’ün günümüzde bu kadar popüler bir hal almasının sebeplerinden en önemlisi ise dünyadaki neredeyse her kişinin verisine sahip olan Facebook şirketinin buna ilgi duyarak çalışmalar başlatmasıdır.

Metaverse, bir diğer deyişle sanal evren hakkında merak ettiğiniz birçok şeye bu içeriğimizden kapsamlı bir şekilde ulaşabilir, metaverse hakkında kafanızdaki soru işaretlerinin hepsini giderebilirsiniz.

Metaverse Nedir?

Metaverse, “meta” ve “verse” kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuş, gerçek ve sanalın bir sanal dünya üzerinde birleştiği insanların farklı cihazlar ile birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan sanal bir dünyadır.

Dünyanın en büyük teknoloji blogu olan Verge ise metaverse’in kısmen gelecek için bir rüya ve kısmen de halihazırda devam etmekte olan değişiklikleri kapsüllemenin bir yolu olduğunu söylüyor.

1992 yılında bir bilimkurgu romanında bahsedilen bu kavram, günümüzde gelecekte yaşayacaklarımızı en yakın anlatan terimlerden bir tanesi olmaktadır.

Dünyanın teknoloji devlerinden bir tanesi olan Facebook’ta Metaverse’ten gelen “meta” kelimesini kullanıp şirketin ismini değiştirerek de bu kavramı hafızalarımıza iyice yer edinmesini başarmıştır.

Metaverse’e Nasıl Girilir?

Metaverse dünyasına giriş yapmak istiyorsanız, öncelikle konu ile alakalı belirli bir bilgiye ihtiyacınız olacaktır. Ancak bu bilgilere ulaşmak için dışarıya çıkıp vakit harcamaya veya belirli bir tutarda yatırım yapmanıza gerek yoktur. Sadece bu içeriğimizi okuyarak metaverse dünyasına kolay bir şekilde adım atabilirsiniz.

Aslına bakacak olursak, elinizde halihazırda kullanmakta olduğunuz akıllı telefon, metaverse dünyasına giriş yapmanız için yeterli olacaktır. Ancak giriş yapacağınız sanal dünya da gerçekliği hissetmek istiyorsanız, VR kulaklığa ve AR gözlüğe ihtiyaç duyabilirsiniz.

Metaverse dünyasına adım atarken, ekipmanlar arasında yer alan VR kulaklık oldukça önemlidir. Sanal dünyayı tam anlamıyla gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız, bu kulaklığın seçimini oldukça titizlikle yapmalısınız. İnternet üzerinde yer alan videolardan, mağazalarda bulunan teşhir ürünlerini deneyimleyerek seçim yapmadan önce kulaklıkları deneyerek bilgi alabilirsiniz.

Bizim ise sizler için önerebileceğimiz 3 adet kulaklık bulunuyor. Bunlar; Meta (eski adıyla Facebook) firmasının çıkarttığı Meta Quest 12, Playstation VR, Valve Index kulaklıkları oluyor.

Metaverse dünyasında temel özellik, bir şeyler satıyor ve satın alıyor olabilmenizdir. Ayrıca bu dünya üzerinde gerçek dünya üzerinde ki ürünlere de erişebilirsiniz.

Metaverse dünyasında bir şey satın alırken veya satışa sunarken kullanabileceğiniz 2 adet ödeme yöntemi vardır. Bunlardan birincisi gerçek dünya da kullanılan fiat para birimleri olan kredi kartı, PayPal veya herhangi bir dijital ödeme platformları olurken, bir diğeri ise kripto para olmaktadır.

Metaverse Nasıl Alınır?

Metaverse’e ilgisi artmış ve metaverse hakkında detaylı bilgiye sahip olmuş kişiler, metaverse’in nasıl alınabileceğini sormaya başlamaktadır. Aşağıda yer alan adımları takip ederek metaverse’ü alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

Metaverse almak için;

  1. Kripto cüzdanı oluşturun.
  2. Seçtiğiniz platformda bir hesap açın.
  3. Meta veri jetonlarını alın: Bu jetonları satın almakta ki en kolay yol, WazirX veya CoinDCX gibi kripto borsalarında yer almak olacaktır.Bu borsalarda yer aldıktan sonra bunları satın almanız için, kripto cüzdanınızda belirli bir tutarda para olması gerekecektir.
  4. Oyun için kendi sanal arazinizi/NFT’nizi alın: Arazi satın almak istediğiniz oyunda öncelikle bir hesap açmanız gerekecektir. Ardından giriş yaptığınız hesabınız ile cüzdanınızı birbirine bağlamanız gerekecektir. Örnek vermek gerekirse de sanatsal yatırım satmak/almak için Decentraland’da, karakterler için Sandbox’ta, gayrimenkul için ise Axie Infinity’de oturum açın ve cüzdanınızı bağlayın. Tüm ürünlere tek bir yerden ulaşıp, erişim kolaylığınızı sağlamak istiyorsanız da OpenSea hesabı açabilirsiniz. OpenSea ile tüm NFT’lerinizi tek bir yerden yönetmeye başlayabilirsiniz.
  5. Satın almaya karar verdiğiniz NFT’yi ilgili pazarda seçin ve satın ala tıklayarak NFT’nin ödemesini tamamlayın.

Metaverse almak için sadece yukarıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Bu adımları takip ederek, metaverse’ünüzü kolayca alabilirsiniz.

En Popüler Metaverse Platformları

Günümüzde herkesin konuştuğu bir diğer konu sosyal medya platformlarıdır. Metaverse ile ise gelecekte sosyal medya platformlarının yerini aşağıda listelediğimiz platformlar alacaktır.

Geleceğin sosyal medyasına şimdiden alışmak istiyorsanız, Bu platformlardan birine kayıt olup kullanmaya başlayabilirsiniz.

1. Roblox

Roblox, Roblox Corporation tarafından 2006 yılında piyasaya sürülen çevrimiçi oyun platformu ve oyun yaratma sistemidir.

Roblox, sadece bir oyun platformu değil, aynı zamanda bir sosyalleşme platformu olarak da bilinmektedir. Platform içerisinde arkadaşlarınız ile sesli ve görüntülü bir şekilde iletişime geçebilirsiniz.

Roblox, Gucci, Ralph Lauren Nike, Vans ve Forever21 gibi markalar ile anlaşma sağladığı için de güvenilirliğini ve öncülüğünü belirlemiştir.

2. Nikeland

Sanal dünya da spor yapmak için bir platform arayışı içerisindeyseniz, bu arayışa Nikeland ile son verebilirsiniz.

AR gözlüğünüzü takıp, VR kulaklığınızı takıp spor için hazır olduktan sonra oyunda spor yapmaya başlayabilirsiniz. Sanal dünya da bu deneyimi yaşayabilmeniz için AR gözlüğünüzün ve VR kulaklığınızında mutlaka bulunması gerektiğini belirtmeliyiz.

Nikeland içerisinde mini oyunlarda oluşturarak dağıtabilirsiniz. Platform akıllı telefon ve daha birçok cihaz için de tam destek sunmaktadır.

Nikeland’ı ekipmanlarınızı hazır ettikten sonra dilediğiniz cihazda sorunsuz oynayıp sporunuzu yapmaya başlayabilirsiniz.

3. Sandbox

Metaverse dünyasında sanal arazi sahibi olmak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği platformlardan bir tanesi ise Sandbox olmaktadır.

Blok zincir tabanlı bu platformda sanal işletme kurabilir, arazi satın alabilir, sanal konaklar ve inşaatlar yapabilirsiniz. Platform içerisinde yapacağınız ödemeler ise Ethereum ile kabul edilmektedir.

Sandbox, tüm akıllı telefonlar ile uyumlu çalışan bir platformdur. Piyasaya ilk çıkış tarihi 2012 olan bu uygulama, metaverse dünyasına adım atması ile yeni dünyada ki ticari faaliyetlerin kapısını aralamıştır.

4. Decentraland

Decentraland, tarayıcı desteği ile çalışanan bir oyundur. VR kulaklık ve AR gözlüğünüz bulunmadan bu oyunun keyfini çıkartıp metaverse dünyasına adım atmaya başlayabilirsiniz.

Decentraland’te kullanıcılar arsalar satın alabilir, konum değişikliği gerçekleştirebilir, arazilerini parselleyebilir ve satışa sunabilirler.

Decentraland’te ticari faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi için blok zincir altyapısı üzerinden işlem yapılmaktadır. Ethereum blok zincirini kullanan MANA token’ı temel yönetişim kripto para birimi olarak kullanılır.

Decentraland’te oyun oynarken çevrimiçi birçok kişi ile denk gelip, bu kişiler ile arkadaş olup iletişime geçebilirsiniz.

5. Bloktopia

Metaverse’te soyu tükenmiş bir gezegen üzerinde yer alan bir gökdelen arıyorsanız, karşınıza Bloktopia çıkacaktır.

Bloktopia, kullanıcılarına yeni beceriler öğrenmek, para kazanmak, diğer Bloktopia kullanıcıları ile sosyalleşmek gibi birçok farklı alanda deneyim sunmaktadır.

Bloktopia’da kullanıcıların çoğu ise gelirlerini, reklamlar ve etkinlikler ile karşılamaktadır.

Metaverse dünyasında bir mülk sahibi edinmek istiyorsanız, 21 katlı bu yapıya mutlaka yatırım yapmanızı öneririz. Çünkü yaptığı birçok çalışma ile metaverse finansmanlarının gözüne girmeyi de başarmıştır.

Metaverse Nedir? Nasıl Girilir ve Kullanılır? Metaverse Hakkında Geleceğin Ötesinde Bilgiler YAPILAN YORUMLAR